yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Genel Konular
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - 31. Boğaziçi Yüzme Yarışları 2019
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

31. Boğaziçi Yüzme Yarışları 2019

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 101112
Yazar
Mesaj
resa View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Kayıt Tarihi: 26 Nov 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 1454
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı resa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Jul 2019 Saat 7:24pm
İlkine 1993 yılında katıldığım bu yarış yüzmeye başlama sebebimdir. Geçen 26 yılda 23 kere katıldım ve her seferinde büyük zevk aldım. Bu sene kaydım vardı ama sonradan gelişen Kuzey Kanalı yüzmem sebebiyle aranızda olmayı çok istediğim halde olamayacağım.

Aklım İstanbul'da olacak katılan herkese başarılar dilerim, keyfini çıkararak yüzün.
İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde, en iyi şeyler ise hiç vaz geçmediğinde gelir
Yukarı Dön
Serkan1987 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 02 Aug 2016
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 519
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Serkan1987 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Jul 2019 Saat 10:28pm
Öncelikle başarılar dileyen herkese teşekkür ederim. Ayrıca ben de herkese başarılar diliyorum. Çok keyifli bir yarış olacak. İstanbul’u denizden izlemek, surları süzerek tarihin içinden geçmek her şeyden öte çok büyük bir keyif. Tekrardan başarılar dilerim.
Yukarı Dön
AYDIN1 View Drop Down
Groupie
Groupie
Simge

Kayıt Tarihi: 18 Feb 2013
Konum: Istanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 56
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı AYDIN1 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Jul 2019 Saat 5:53am
Tüm katılımcılara başarılar diliyorum. İlk çıkışta birbirimizin üstüne atlamayalım. Centilmenlikle finishe kadar yuzecegimiz bir yarış olsun.
babasının oğlu
Yukarı Dön
koskoshak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 20 Feb 2018
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 175
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı koskoshak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Jul 2019 Saat 1:49pm
İlk kez boğazda yüzme deneyimi yaşayan benim için çok zevkli bir o kadar da yorucu oldu. Bu deneyimi yaşamak gerçekten çok heyecan vericiydi. Bir kaç aksilik olsa da artık seneye diyerek bu organizasyonu bitirdim. Şimdi yeni organizasyon ve deneyimlere yelken açma zamanı.Kısaca deneyimlerimi aktarayım.

Sabah park yeri bulamama vb. durumlardan erkenden evden çıktık. 7.15 gibi alana vardık. Kardeşimle geçen sene heyecanının bir kısmını yaşamıştık. Bu sene ise beraber deneyimleme şansımız oldu. Eşyalarımızı kardeşimin eşine bıraktıktan sonra yüzücü geçişinden içeri geçtik. Hazırlıklarımızı yaptıktan sonra, diğer yüzücülerle beraber ısınmaya geçtik. Sonrasında da erkenden vapura geçtik. İkimizde de kırmızı bone olduğu için ilk vapura geçtik. 

Vapurda bir süre bekledikten sonra diğer boneliler de alınmaya başladı. Sonra da o müthiş an, Kuruçeşme'den ayrıldık. Geçen sene biraz hüzün biraz da gıpta ile baktığım vapurda bu sefer bende vardım. Vapurla Kanlıca'ya gitmek de ayrı bir zevkmiş.

Vapurla bu mesafeyi nasıl yüzeceğim acaba diyerek geçirdiğim süre sonunda Kanlıca'ya vardık. Bundan sonra çıkışta yerimizi alıp beklemeye başladık. 

Geçen seneki gibi çıkış biraz geç oldu. Çıkış anında acaba bir arbede yaşanır mı derken atlama dubasına yaklaşıp rahatlıkla atladım ve yüzmeye başladım. Kardeşimle birbirimizi görür müyüz diye konuşmuştuk,ama atladıktan sonra bir kez gördüm ve sonra da kaybettim. Sonra da yüzmeye başladım. 

Çıkıştan neredeyse 2. köprüye kadar neredeyse insanlarla içi içe gittim. İlk suya girişte bu yoğunluk daha fazlaydı, hatta bu arada orada kurbağalama yüzen birisinden göğsüme tekme yedim. Allahtan çok büyük bir sıkıntı olmadan yoluma devam ettim. Kafamda değişik planlar vardı ( Köprü altında durmak, sırt üstü yüzmek, ara ara durup manzarayı izlemek ) ama belli bir tempo tutturunca durmak içime sinmedi. 

Sadece 2. köprüde bir iki defa kafamı yukarı kaldırıp baktım. O görüntü bile muhteşem geldi. Sonrasında yoluma devam ettim. Köprüyü geçtikten az sonra teknelerin uyarısı ile irkildim. Biraz yüzdükten sonra yakınımdaki sirenlerin ne amaçla çalındığını anlamak için arkama baktım. Arkada tekne yakınında farklı bir boneyle yüzen bir yüzücü gördüm, bana olmadığını anlayınca da aynen devam ettim. Dediğim gibi köprüye gelene kadar ve hatta geçtikten sonra da bir müddet ara ara önüme gelen yüzücüler yüzünden yer değiştirmek zorunda kaldım. 

İki köprü sonrası arada birinci köprü anadolu ayağı arada da grupla yüzerek tayin ettim ki bu esnada aslında anadolu yakasına fazla yaklaşmışım. Bunun sıkıntı olacağını o sırada o kadar fark etmemiştim. Bunu ilerleyince anladım maalesef. Burada aslında mesafe algılamamda da bir sıkıntı oldu ki ben daha ileri gideceğimi zannederken 1. köprüye daha çok yaklaştığımı fark ettim.

Bu esnada iki tane problem oldu. Birincisi sol baldırıma kramp girmeye başladı. Kramp her ne kadar çok büyük sıkıntı yaşatmasa da eforlu yüzmeye çalıştığım zamanlarda beni durdurucu etki yarattı. O ana kadar ortalama tempoda yüzerken, bu kramp ile ara ara ayağımı dinlendirerek ve gerdirerek ilerlemek zorunda kaldım. İkinci problem ise Galatasaray adasını geç fark etmem oldu. O da aslında acaba adaya gelmedim mi diye bakınırken, bu inşaat neydi diye bakınmamla ve de aslında direkt Galatasaray adasının yanında olduğumu fark etmemle yaşandı. 

Bu aşamadan sonra bayraklara gelmeden biraz önce yönümü balonlara doğru kırmaya başladım ki anadolu yakasına fazla yaklaşmamın ceremesini burada çektim. Bu şekilde ana akıntının aslında solunda kalmıştım ve balonlara doğru hafif açıyla girince aslında ana akıntı ile sürüklenmeye başlamıştım. Bunu da hızla balonların hedeften çıkmaya başlamasıyla fark ettim. 

Fark etmemle beraber açımı değiştirdim, ve de akıntıyı iyiden iyiye hissetmeye başladım. Hatta bir süre sonra balonlar tam karşımdaydı. Bu esnada biraz daha eforlu yüzmeye çalıştım, ama daha önce başlayan kramp yüzünden çok ayak çırpmadan ilerledim. Bir şekilde akıntıdan kurtulmamla beraber ben dik açıdan dubaya yanaşacağım derken, bir baktım balonlar bu sefer önümde kaldı. Kuvvetle muhtemel bu sefer de ters akıntıya kapılmıştım, ama hatırladığım kadarıyla açıkta böyle bir akıntıdan bahsedilmiyordu. O yüzden beni çok şaşırttı bu durum.

Akıntı içinden geçerken sağ ayakla yaptığım çırpmalar sağ baldırı da etkiledi ve onda da hafif kıramplar olmaya başladı. Son aşamaya geldim diye düşündüğümden kendimi dinlendirerek son etabı yüzdüm ve yarışı tamamladım. Çıkış esnasındaki yoğunluk ise yarışın kendinden daha çok yordu. Sürekli insan kalabalığı ile boğuşmak bitiş anında hiç hoş olmuyormuş. 

Nihayet yarışı bu şekilde tamamladım. Denizde adaya yaklaşmadan önce süremin fena olmayacağını düşünüyordum, ama bitişte çizdiğim Z harfi konulu resim çalışması Smile muhtemel seneye elemesiz katılmama engel oldu diye düşünüyorum. Sonuç olarak 1:14 lük bir süre ile ilk Boğaz yarışımı tamamladım. Darısı diğer yarışlara.

Genel olarak yarış ortamı ve Kuruçeşme parkındaki ortamı seviyorum, ama hem çanta alımında hem de sertifika alımındaki kargaşa can sıkıcı. Geçen sene de aynı durum vardı, ve benzer öneriler gelmişti. Belli sıra no.ları için ayrı banko veya sıralar oluşturmak çok mu zor bilemedim.

Sonuç olarak, katılan herkese tebrikler, katılamayanlar da umarım bu heyecanı seneye yaşarlar ve boğazın tadını çıkarırlar.
Su dünyası
Yukarı Dön
andyjo View Drop Down
Groupie
Groupie


Kayıt Tarihi: 22 Apr 2016
Durum: Aktif Değil
Points: 80
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı andyjo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Jul 2019 Saat 10:56am
Tebrikler koskoshak ilk giriş için bence iyi derece, hele ki yaşadığın kramp sıkıntısını düşünecek olursak çok iyi derece. Tekrar tebrikler Thumbs Up
Yukarı Dön
AYDIN1 View Drop Down
Groupie
Groupie
Simge

Kayıt Tarihi: 18 Feb 2013
Konum: Istanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 56
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı AYDIN1 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Jul 2019 Saat 4:47pm
kalabalık bu yarışın tuzu biberi. yarış heyecanı katıyor. bence şikayet edilecek mevzu bu değil. çıkış merdivenleri 10 tane ise 20'ye çıkarılabilir, merdiven önündeki yığılmayı bir nebze olsun azaltacaktır.
babasının oğlu
Yukarı Dön
emrekardes View Drop Down
Newbie
Newbie
Simge

Kayıt Tarihi: 22 Feb 2018
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 21
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı emrekardes Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Jul 2019 Saat 10:22pm
Herkese merhaba

Ben de ilk Boğaz heyecanını yaşayanlardanım. Sağlığım el verdiğince son olmayacağına da eminim. Kısaca kendi deneyimimi paylaşmak istedim. F grubunda 1:02 ile 31., genel klasmanda 195. sırada yarışmayı tamamladım.

İlk deneyimin verdiği heyecanla başladı benim için gün. Organizasyon alanında toplu ısınma, gemiye biniş, yolculuk her anı çok güzeldi. Start verilip atladığımda tüm gürültünün kesilip sadece suyun içinde, suyun sesi ve görüntüsüyle başbaşa kalmak çok acayipti. Tek başına bir yolculuk gibi. Parkur olağanüstü güzel, insan nefes almaya doyamıyor adeta. Bu kadar edebiyat yeter.

Ben acemi ürkekliğiyle yarış öncesi edindiğim tavsiyelere harfiyen uyma gayretindeydim. Önce FSM’nin tam ortasını bulana kadar çapraz gittim, bayağı sürdü gibi geldi. Tanıtımda akıntıyı bulunca su 1-2C soğuyacak denmişti. Ben ilk girdiğimde suyu serin hissettim, sonra su ısınıp tekrar soğudu, yani anca doğru akıntıyı bulmuştum. Bulunca da dümdüz devam ettim. Buraya kadar çok kalabalık içindeydim, bayağı yüzücü geçtim. Ardından tenhalaştı ortalık.

2.kerteriz elektrik hatlarının en dip noktasıydı. Tam görebilmek için 2 defa gözlüğü kaldırıp kontrol ettim. Tam ortada olduğumdan emin olup düz devam ettim. Bir ara birkaç kulaç sırtüstü attım. Etrafı seyredeyim dedim ama tempo yakalamışken bozmayıp devam ettim. Burda çok komik bir şey oldu. Gözlüğümde buğu sorunu vardı, ama alıştığım görüşü etkilemesin diye buğu giderici bile sürmemiştim. O derece konsantreymişim yani. Birkaç yüzücü geçtim, geçerken bir kişiye ben hafif elimle çarptım, bir başkasının ayak vuruşunu ise sağ gözlüğümün üstüne yedim. Ben Allah gözlük gitti derken bir baktım ki buğu silinmiş. Aldığım darbe sonrası cam tertemiz olmuş, darbenin şiddetiyle gözüme çok oturmuştu. Biraz sıkar gibiydi, idare ederim deyip devam ettim. Fazla da sorun olmadı neyse ki.

3.kerteriz, GS adasını sağımda görene kadar orta tempoda devam ettim. Biraz uzunca geldi ama az sonra ada, ahşap inşaat levhalarıyla göründü. Burada bir trik yaptım. Adanın bayağı açığındaydım, 300 m kadar. 75 derece kırmayıp düz devam ettim, çoğunluk burada 75civarı derece ile içeri yönleniyor aslında. Benze balonları 90 derece sağımda görene kadar, yaklaşık 100-150 m devam ettim. Sol açığımda bir kişi daha vardı. Balonlar tam sağımda kalınca 90derece sağa kırıp tempo arttırdım. Yüzücü kalabalığına ulaştığımda merdivenleri gördüm, yaklaşıp 20-30 m kadar sol çaprazımda, saat 10 yönünde, kalmışlardı. Son deparı atıp bitirdim.

Çıktıktan sonra ortalık panayır yeri gibiydi. Sertifika, soyunma odaları, ekrandan sonuçları seyretmek, her şey çok güzel düşünülüp organize edilmişti. Ertesi gün47 yaşında sağlıklı, antrenmanlı bir arkadaşımızın yarışta kalp krizi atlatmasına çok üzüldüm, çok şükür anında müdahale edilebilmişti. Tedbiri hiç bir zaman bırakmamak zorundayız. Kimsenin burnu kanamadan yarışın tamamlanması en sevindirici yanı.

Önümüzdeki yıl katılacak arkadaşlara tekne tanıtım turundaki tavsiyelere olabildiğince uymalarını tavsiye ederim. Eforunuzu verimli kullanmanızı sağlıyor, sonucu çok belirleyici oluyorlar.

Bence güzel bir yüzme günü, iyi bir organizasyondu. Çok güzel deneyimler kazandım. Bir sonraki hedef haftasonu K. Ereğli 3km yarışı. Katılacak arkadaşlarla görüşmek üzere.

Düzenleyen emrekardes - 23 Jul 2019 Saat 11:00pm
Yukarı Dön
taskindoga View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 25 May 2015
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 622
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı taskindoga Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Jul 2019 Saat 5:39pm
 Aynı gruptayız. ilk yarış için çok iyi yüzmüşsünüz. Tebrikler emrekardes.
Yukarı Dön
Metela View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 16 Jun 2016
Konum: istanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 288
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Metela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Jul 2019 Saat 9:56pm
Maalesef bu sene direk katılım hakkım olmasına rağmen mideyi bozunca bu keyifli organizasyona katılamadım. Hepinizi tebrik ederim.

Tmok'a mail attım yaşadığım durumu izah ettim sizce seneye katılmamda bir mahsur olabilir mi? Çipli bilekliği de isterlerse adreslerine gönderebileceğimi de ilettim.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 101112
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,137 Saniyede Yüklendi.