yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Yüzme Deneyimlerini Paylaş
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Meis-Kaş Yüzme Yarışması 2011
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Meis-Kaş Yüzme Yarışması 2011

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 14>
Yazar
Mesaj
kentish View Drop Down
Newbie
Newbie
Simge

Kayıt Tarihi: 28 Oct 2009
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 22
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı kentish Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Meis-Kaş Yüzme Yarışması 2011
    Gönderim Zamanı: 08 Jan 2011 Saat 3:40pm
Merhaba Herkese ,
 
Yaz dönemi bittikten sonra forumda büyük bir sessizlik başladı. Hem bu sessizliğe bir son vermek hem de Meis-Kaş arası yüzme ile ilgili tecrübelerin yazılacağı bir başlık açmak istedim.
 
Geçen sene İstanbul boğazını bitirdim , Çanakkale boğazında da geçtim ama yarışı bitiremedim :(  Bu sene ki hedefim Meis-Kaş maratonu.
 
Akıntı var mı , zorlukları neler , ortalama kaç saat sürüyor vb. paylaşımlarınız olursa sevinirim.
 
Herkese iyi yüzmeler...


Düzenleyen kentish - 08 Jan 2011 Saat 3:41pm
Yukarı Dön
butterfly View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 15 Dec 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 490
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı butterfly Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Jan 2011 Saat 12:33pm
Başlıkla ilgili faydalı bir çalışmayı Şadi Kamil KAYA abimiz vakit ayıyarak 2010 yarışı öncesi yapmış ve benimle paylaşmıştı 201 1yarışmasına daha vakit olduğundan paylaşımın sıcak kalması için beklemiştim faydalı olacaktır...
 
Olimpiyatlardan sonra dünyanın en çok izleyici çeken maratonu olarak bilinen New York Maratonu, 40. kez koşuldu. Staten Adası'ndaki Verrazano Köprüsü'nden başlayan maraton, Manhattan'daki Central Park'ta son buluyor.

NewYork Yarı Maratonu 21 km. mesafeli ve benim 2 saatin hemen  altında bir sürede  koşabileceğim bir mesafe. Aynı şekilde, Meis- Kaş Arası 7 km.lik mesafeyi de 2 saatin hemen altında bitirebiliyorum.

New York Maratonu Resmi Web Sayfasında bulunan ve Yarı Maraton Koşucularının yararlanması için hazırlanan ihttp://www.nyrr.org/resources/training/half_marathon_strategy.asp  başlıklı   yarış stratejisi makalesinden yararlanarak, Kaş- Meis Yüzme Yarışması için, tarafımca yapılmış bir uyarlamadır.

Meis- KAŞ Yüzme Yarışması’nda strateji paylaşımı amaçlı bir yazı:

7 km. mesafeli Meis- Kaş Yüzme Yarışmasında, ilk 1000m.de sabırlı olmamız gerekir. 7km.  temposunu, 3km. Çanakkale ve İstanbul Boğazı yüzme temposu ile karşılaştırırsak bu tempo bize çok kolay görünebilir, ancak yarışa 3km. yüzer gibi başlarsak yarışın sonunu iyi getiremeyiz. Bu mesafede hızlı başlanan yarış bize ekstra enerji harcatır ve glikojen depolarımızı çabucak tüketir. Bu da son kilometrelerde hızımızın büyük ölçüde düşmesine ve büyük zorluklar yaşamamıza sebep olur.

Meis –Kaş Uzun Mesafe Yüzme yarışmasında dikkat etmemiz gereken en önemli husus, laktik asit seviyesinin az miktar altında kalarak yüzmektir. Eğer tempo bu seviyenin üzerine çıkmışsa bir süre sonra laktik asit birikmesi hızlanır ve kaslar verimli halde çalışamaz duruma gelir. Bu da vücutta bezginliğin artmasına ve yüzerken aşırı zorlanmamıza neden olur. Bunun sonucu olarak ta süratimiz büyük ölçüde azalır.

Yarışın ilk 800-1000m.’sini hedef tempoyu oturtmak için yüzmeliyiz. Yarışa gerektiğinden daha süratli başlamak başarısız yarışmanın en büyük hazırlayıcısıdır. Oysa yarışa olması gerekenden daha yavaş bile başlamış olsak aradaki zaman kaybını kapatmak için yeterli süremiz vardır. Bu nedenle doğru tempoyu oturtmak konusunda illa hata yapacaksak hatayı yavaş yüzerek yapmalıyız. İlk 800-1000m. yi, ısınma mesafesi olarak da görmemiz gerekir.

Yarışma esnasında bir an önce rakiplerimizle yarışmaya başlama isteğimizi frenlemeliyiz. Eğer paniğe kapılıp gerginlik içine girmezsek 7km.nin ilk 3km’sini tempoyu bozmadan yüzmek oldukça kolaydır. Yüzerken mümkün olduğunca rahat (relax) kalmaya gayret etmeliyiz.

Eğer ilk 800-1000m. lerde hedef tempomuzda yüzdüğümüz halde temponun yüksek olduğunu hissedersek ciddi bir problem yaşıyoruz demektir. Bu, ya hedef tempomuzun fiziksel kapasitemizin üzerinde seçildiğini gösterir ya da o günkü hava, rüzgar, dalga, akıntı gibi deniz şartlarının zor olduğu anlamına gelir. Bu durumda yapmamız gereken tempomuzu hafifçe düşürmektir. Muhtemeldir ki bir süre sonra kendimizi daha iyi hisseder ve hedef tempoyu yakalayabiliriz. Eğer bu mümkün olmazsa tempomuzu ve hedef süremizi yeniden gözden geçirmemiz doğru olur. Eğer inat edip tempoyu düşürmeden yüzmeye devam edersek yarışın ikinci bölümünde süratimizin çok daha fazla düşeceği ve çok daha fazla problem yaşayacağımız kesindir.

Yarışın ilk 5,5 km’sinde tempo yüzüşü, son 1,5 km ise yarış yüzüşü yapılmalıdır. Son 1,5km’ye gelindiğinde eforumuz yavaşça artabilir. Bunu elbette çok dikkatli yapmalı ve abartmamalıyız. Yapacağımız fazla hız artışı bizi kolayca laktik asit sınırının üzerine taşıyabilir. Burada amaç laktik asit sınırının limitini zorlamaktır. Son 400-800 m’ye geldiğimizde tüm fiziksel ve mental gücünüzü bir araya getirerek yüzmeliyiz. Burada süratimizi kısa mesafelerde olduğu gibi çok fazla arttıramasak bile rakiplerimize karşı belli bir üstünlük sağlayabiliriz. Son 100-200m’ye geldiğimizde mümkün olan en yüksek hıza ulaşmaya çalışmalıyız. Burada kazanacağımız birkaç saniye bile yapacağımız derece için önemlidir. Bir yarışı 2:30; (3:00); (3:30) saatin 1 saniye altında yüzdüğümüzde ya 2:29;(2:59);(3:29) yüzen yarışçı oluruz, ya da, bunu 1 saniye ile kaçırabiliriz. Uzun mesafe yüzmelerde, yüzülen süre saniyelerle değil, saat ve dakika olarak telaffuz edilir.

Not: Yarı Maraton Koşucuları için hazırlanan “Yarı Maraton Yarış Stratejisi” Başlıklı bir yazıdan (http://www.nyrr.org/resources/training/half_marathon_strategy.asp ) tarafımca yapılmış bir uyarlamadır. Bu stratejiyi 23 Nisan 2010 Gelibolu 2. Barış Koşusunda (15km.) uygulamam neticesinde, 1:30 saat’te koşmayı hedeflediğim - hayatımda katıldığım bu ilk koşu yarışması!-  1:19 saatte bitirdim. Şimdi aynı stratejiyi 2010 Kaş –Meis Yüzme Yarışmasında da deneyeceğim.

Şadi Kamil KAYA-58

Sonuç: Denedim ve yüzerken zorlanmadım. 2009 yılında 02:29:06 olan derecem, 2010 yılında 01:58:15 oldu ve 2 saatin altında yüzdüm! ( Ancak, kerteriz almada, 1 tekne ve 2 adet kano  tarafında 3 defa uyarılmama rağmen- arkamda kalan Meis Adasına - hiç bakmadığım için- yanıldım. Meis- Kaş  yarışmasından  5-8 dakikalık alacağımı, yüzme esnasında koltuk altımdan zaman zaman  arkama bakmak suretiyle  Meis’i gözden kaçırmayarak, gelecek yıl tahsil etmeyi planlıyorum.)

Butterfly® is Back
Yukarı Dön
Poseidon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 12 Feb 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: -24
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Poseidon Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Jan 2011 Saat 5:48pm
Geçmiş yıllardaki Meis konu başlıkları ve deneyimlere bakarsanız bunun için standart bir cevap olmadığını görürsünüz. Sonuçta açık denizde, o günkü hatta anki rüzgar ve dalgaya göre yapılan bir yarış. Dalgasız ortamda yön tutturamayan da oluyor, dalgada doğru kerteriz ile sapmadan yüzen de. Buradaki en büyük fark genelde tek başına yüzülen, kerterizin önem kazandığı ve Boğaz gibi akıntı yardımı (geçen yılki dalgalar hariç) olmayan net 7.5-8 km'lik bir yarış olması. Genelde yüzenin performansına bağlı olarak 2-3 saat aralığında bitiyor. Ancak tecrübesizlik, iyi çalışmamak, rota tayin zorluğu vs vs vs gibi bir çok değişik faktör bu süreyi uzatabilir. Ciddiye alınıp çalışılması gereken bir parkur.
Herşey suda başladı...
Yukarı Dön
masterswimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 14 Oct 2009
Konum: İzmir
Durum: Aktif Değil
Points: 1344
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı masterswimmer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Jan 2011 Saat 11:38am
Bu konu başlığının açılmasını sabırsızlıkla bekliyordum. Eline sağlık kentish.
Butterfly yazını çok beğendim. Paylaşım için teşekkürler.
 
2010 yılında yapılan Çanakkale yarışına katıldım 57.33 lük derecemle 31-35 yaş kategoriside 15nci olmuştum. Bu sene Meis, Boğaziçi ve Çanakkale yarışlarına katılmak istiyorum.
 
Kaş'da görüşmek üzere.


Düzenleyen masterswimmer - 14 Jan 2011 Saat 11:39am
Yukarı Dön
kentish View Drop Down
Newbie
Newbie
Simge

Kayıt Tarihi: 28 Oct 2009
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 22
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı kentish Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Jan 2011 Saat 9:45am
Biraz erken açtık dükkanı galiba çok ilgi alaka yok gibi.
 
 
Yukarı Dön
masterswimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 14 Oct 2009
Konum: İzmir
Durum: Aktif Değil
Points: 1344
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı masterswimmer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Jan 2011 Saat 9:48am
Yok yok bence çok yerinde olmuş. Bu konunun gündemde olması onca iş güç arasında Meis-Kaş hayallerini kurmamı tetikliyor.
Yukarı Dön
resa. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 22 Mar 2008
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 286
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı resa. Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Jan 2011 Saat 10:50am

hayal kurmanın yanında hazırlıklar da yapıyorsundur umarım.erken kalkan yol alır.antremanlarını bizlerlede paylaşırsan tavsiyeler alabilir faydalanabilirisin,kolay gelsin

Yukarı Dön
butterfly View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 15 Dec 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 490
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı butterfly Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Jan 2011 Saat 11:27am
Bende geçen sene ilkkez katıldım, nasılsa bitiririm diye hayaller kurarak gittim.  2,29 la bitirdim ilk seneme göre fena derece sayılmaz ama sudan çıkdıkdan sonra 24 saatde anca kendimi toparlayabildim.  Smile mesafe uzun, su tuzlu. Biraz erken oldu başlık ama sorun olmaz ilgi artacaktır

Düzenleyen butterfly - 18 Jan 2011 Saat 11:31am
Butterfly® is Back
Yukarı Dön
kentish View Drop Down
Newbie
Newbie
Simge

Kayıt Tarihi: 28 Oct 2009
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 22
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı kentish Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Jan 2011 Saat 12:11pm
en büyük korkum tuzlu su zaten . akıntının istanbul ve çanakkale boğazlarında olduğu gibi olmaması güzel ters akıntı yada şiddetli akıntıda mücadele etmek çok zorluyor .
 
teknelerden su içilebiliyor gibi birşey okumuştum doğru mudur 3 saate yakın o sıcakta susuz zor olabilir.
Yukarı Dön
nightcrawler View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 27 Oct 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: -115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı nightcrawler Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Jan 2011 Saat 5:25pm
kentish,
ben geçen yıl 1.47de yuzdum, tempo açısından çok formda değildim ama kondüsyon olarak iyi durumdaydım, yarışmadan önceki antrenman programım forumda var, bakabilirsin. sana tavsiyem haftada 1 veya 2 gün 5 km üzerinde devamlı yüzmen olacak. böylelikle hangi mesaferde vücudunun ne gibi sinyaller verdiğini anlıyorsun. buna bir de iyi bir sezon planı eklersen güzel tempo da yakalarsın.
Yukarı Dön
Poseidon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 12 Feb 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: -24
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Poseidon Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Jan 2011 Saat 5:27pm
Geçen yıl ki derecelerin dalga yardımıyla olduğunu belirtin arkadaşlar. Herkes mi normalden en az 30 dk iyi yaptı?
Herşey suda başladı...
Yukarı Dön
kentish View Drop Down
Newbie
Newbie
Simge

Kayıt Tarihi: 28 Oct 2009
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 22
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı kentish Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Jan 2011 Saat 9:59pm
150 kişinin katıldığı bir maratona seçmeler nasıl yapılıyor. başvuru sırası mı yoksa bir eleme var mı ?
 
kişi sayısının azlığı insanların zorlu bir maraton olmasından dolayı çekinmesinden mi az yoksa katılımı bilerek az mı tutuyorlar anlamadım.
 
 
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 14>
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,156 Saniyede Yüklendi.