Sayfayı Yazdır | Close Window

2019 Dünya Yüzme Şampiyonası

Nereden Yazdırıldığı: yuzuyoruz.com
Kategori: Yüzüyoruz > Forumlar
Forum Adı: Genel Konular
Forum Tanımlaması:
URL: http://www.yuzuyoruz.com/forum_posts.asp?TID=1824
Tarih: 23 Sep 2020 Saat 9:06pm
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com


Konu: 2019 Dünya Yüzme Şampiyonası
Mesajı Yazan: taskindoga
Konu: 2019 Dünya Yüzme Şampiyonası
Mesaj Tarihi: 20 Jul 2019 Saat 3:40pm
2019 Uzun kulvar Dünya Şampiyonası Güney Kore'de yarın başlıyor. Şampiyona hakkında birkaç satır yazmak istedim. Şampiyonaya Türkiye 16 sporcuyla katılıyor. Yarışları TRT spor yayınlayacak gibi görünüyor.

Takip ettiğim sporcular arasında Emre Şakçı ve Viktoria Zeynep Güneş var. 

Özellikle Viktoria Zeynep'in performansını merak ediyorum. 200 IM, 400Im ve kurbağa yarışlarında yarışıyor. Kendisi bir süredir Antalya Gloria Sports Arena tesislerinde antrenan yapan Chad le Clos, Ben Proud ve Sarah Sjostrom gibi dünya çapında sporcuları olan Energy Standart takımıyla antrenmana çıkıyor. Bu sayede önemli bir sıçrama yapabilir.

Emre Şakçı da geçen sene 50m kurbağalamada final yüzmüştü. Kısa kulvarcı olduğunu biliyorum. umarım aynı performansı bu sene de gösterir.

Yüzme branşı izlenme olarak popülaritesini zamanla artırıyor. Bu sene ilk kez Fina dışında ISL ulaslarası yüzme ligi kuruldu. Yukarda bahsettiğim Energy Standard gibi kulüpler artık bu ligde yarışacaklar. Böylece yüzücüler profosyonel olarak daha fazla kazanacaklar ve daha uzun yıllar bu sporu yapabilecekler.  

Bizimkiler dışında 50m ve 100 metre serbest yarışlarını da merakla bekliyorum. Bu yarışlar da çok çekişmeli geçecek. 100m yarışında favorim Avusturyalı Kyle Chalmers. En büyük rakibi Amerikan Caleb Dressel. Rus Vladislav Grinev ve Brezilyalı Marcelo Chierighini de favorilerden. İngiliz Duncon Scott da bence sürpriz yapabilir. Hepsi bu sene 48 altında yüzdü. Rio'dan beri takip ettiğim Avusturyalı Cameron Macevoy'unda en azından final yüzmesini istiyorum. 2016'da 47.04 yüzmüş tekstil mayoda dünya rekoru kırmıştı. 

50m yarışı daha da heyecanlı. En büyük favorim İngiliz Ben Proud ve Brezilyalı Bruno Fratus. Bu sene 22 dakika altına inen çok fazla yüzücü var.  Morozov ve Dressel de birinci olabilir. Cevaplar:
Mesajı Yazan: taskindoga
Mesaj Tarihi: 22 Jul 2019 Saat 3:07pm
Viktoria Zeynep Güneş 200 karışıkta ancak yarı final yüzebildi. Ama derecesiyle Tokyo 2020'yi garantiledi. Kendisinden 400 karışıkta final yüzmesini bekliyorum. Umarım sayesinde bizimde olduğumuz bir final yüzeriz.

Dangalak TRTspor muhtemelen ödedikleri halde yarışları pazar günü yayın akışında göstermedi. Bol bol avrupadan futbol  maçları ile pazar yayın akışını doldurmuş.  

Erkekler 400m yarışını ve 4x100m bayrak yarışını instagramdan yakalayıp izleme fırsatı buldum. Sun Yang 400m finalde Mack Horton ile Rio'dan kalan rövanşı aldı. İkisinin de tekniği harika. Sun yang yakın zamanda ikinci bir doping vakası ile şampiyonaya girmişti.  

Olay şu şekilde gelişmiş. Yanlış anlamadıysam kendisinden doping testi isteyen şahıstan yetkinlik belgesini bahane ederek teste girmemiş. Olayı FINA şampiyona öncesi sonuçlandrımadığı için Sun yang yarışlara katıldı. Sun yang ile başa baş ikinci bitiren Mack Horton ise bu olayı protesto ederek kürsüye çıkmayı reddetti. Fotoğraflar çok ilginç:) 

Bayrak yarışın ise Ruslarla Amerika arasında çok çekişmeli geçti. Canlı izlemek isterdim. Amerika kıl payıo aldı.


Mesajı Yazan: mareventus
Mesaj Tarihi: 22 Jul 2019 Saat 5:49pm
pazar günü ben de trtspor da yarışları arayıp durdum. ama sonuç hüsran.
FINA'nın tv kanalı canlı yayınlıyor yarışları ama ücretli.
instagram'da hangi hesaplardan izliyorsunuz ?


-------------
Denize dönmek istiyorum!
Mavi aynasında suların:
boy verip görünmek istiyorum!


Mesajı Yazan: taskindoga
Mesaj Tarihi: 22 Jul 2019 Saat 5:58pm
aussieswimmingnews, swimblog hesaplarından yakaladım. Özellikle swimblog finalleri naklen olmasa da yayınlıyor. IGTV ye bağlanıp izleyebiliyorsunuz...

Biraz öncede erkek 50m kelebek ve 100m kelebek bayanlar finalini izledim. İkiside çok çekişmeliydi.

Erkeklerde Dressel finali kazandı. Bir yanında uzun kulvar 50m rekortmeni govorov, diğer yanında kısa kulvar rekortmeni santos. Kıl payı birinci oldu. Govorov ilk üçe giremedi.


Mesajı Yazan: taskindoga
Mesaj Tarihi: 23 Jul 2019 Saat 10:55am
Emre Şakçı 50 kurbağa elemelerde en iyi 4. zamanı yapmış. Bugün TRTSpor Yarı Finali 14:41 de canlı yayınlıyor bilginize...

Dereceler çok yakın link aşağıda;
http://www.fina.org/competition-detailed-results/154897/27250" rel="nofollow - http://www.fina.org/competition-detailed-results/154897/27250


Mesajı Yazan: taskindoga
Mesaj Tarihi: 24 Jul 2019 Saat 5:12pm
Emre Şakçı final yüzemedi maalesef. Yarıfinalde elemelerdeki dereceyi bile yüzse idi final yüzecekti. Olsun inşallah Tokyo'da artık. Final yüzecek seviyede olduğunu ıspatlamış oldu. 

Yarışlar çok çekişmeli geçiyor. Aklımda kalan yarışlardan kadınlar 400m finalinde avutralyalı genç yıldız titmus favori ledecky'yi kıl payı geçti ve tahtını salladı. Titmus 200m finalinde de 2. oldu. O finalde süperdi. Pelegrini 1 Sarah Sjostrom 3 oldu.

200 kelebek yarışı süperdi. Macar Milak Kristof pelps'in 2009 dan beri kırılamayan rekorunu kırdı. Canlı izelemesemde izlemesi çok keyifliydi. Kristof'un tekniği çok akıcı ve estetik. Birkaç kez izledim ama izlemeye doyamadım.

Merakla beklediğim 100 yarı finalleri yüzüldü. Yukarıda yazdığım favoriler ilk dört dereceyi yüzmüş. Maalesef Caeleb Dressel finali alacak gibi. en iyi dereceyi o yapmış. Avuntum kyle chalmers ile ayrı yarı finallerde yüzmüşler. Yan yana yüzerken belki(umarım) kyle geçebilir. Yüzme yarışlarında amerikalılardan nefret ediyorum:))


Mesajı Yazan: mareventus
Mesaj Tarihi: 24 Jul 2019 Saat 7:40pm
emre Sakçı'nın bu platformda olması bile bir başarıdır. saliselerle finali kaçırması üzücü ama yapmış olduğu derece bu platformu hakkettiğini gösteriyor. yaşı genç,önü açık.umarım kendini geliştirmeye devam eder. 
bence bu günün hatta turnuvanın sürprizi 800mt serbest finalinde oldu. egosu everest dağının zirvesinde, sevimsiz (evlat olsa sevilmez) favori Sun Yang  yarışı altıncı bitirdi. 400mt de sürpriz yapıp birinci olmuştu. uzun mesafelerde tartışmasız favori ama adam hem şaibeli hem de itici. 


-------------
Denize dönmek istiyorum!
Mavi aynasında suların:
boy verip görünmek istiyorum!


Mesajı Yazan: taskindoga
Mesaj Tarihi: 26 Jul 2019 Saat 8:18am
Evet haklısın mareventus bence de egolu ve itici biri. Rio ve sonrası hedef yarışları 400m ve 200m gibi geldi bana. Birinciyi diskalifiye ettikleri için 200m finalini de aldı. 3. olan duncon scott da podyumda proteste etmiş. Podyumda yang, scott'a tepki olarak ben kazandım sen losersın gibi bir laf etmiş. İlkel bir tip belli:)

Sonunda 100m finali yapıldı ve tahmin ettiğim gibi dressel şampiyon oldu. Tekstil mayo dünya rakorunu kırıp tarihe geçti 46.96. Favorim Rio olimpiyat şampiyonu chalmersla kafa kafaya bitirdiler. Chalmers her zamanki gibi ikinci ellide süper yüzdü ve yakaladı ama kıl payı ikinci oldu(47.08). Oda kendi rekorunu kırdı. yarış 100 değilde 101m olsaydı şampiyon kyle olacakmış:)

Dressel belli ki çok formda. 50m finalini de alabilir. Hem 100, hem 50m finalini alırsa çok büyük bir iş yapmış olur.

Avustralya karma karışıkta Amerikayı geçip dünya rekoru kırdı. o yarışta çok keyifliydi. Cate Campell rioda geçildiği rakibi simone yi bir boy farktan yakalayıp geçti. 100m kadınlar finali de çok çekişmeli geçecek. Sarah Sjostrom ve Cate Campell arasında geçeceğini tahmin ediyorum.

Mesajı Yazan: taskindoga
Mesaj Tarihi: 31 Jul 2019 Saat 5:07pm
Caeleb Dressel şampiyonaya damgasını vurdu. Adam 100 kelebek final dünya rekoru kırıyor. Yarım saat sonra çıkıp 50 metre serbesti de kazanıyor. Hemde dünya rekorunua yakın 21.04. Bu amerikilalar ne yer ne içer nasıl bir piskolojik yardım alır anlamıyorum. Kadınlarda simone manuelde bir gün önce 100 bayrak yarışında cate campell dan 1 küsür saniye fark yedikten sonra ertesi gün finalde 2. kulvardan başlayıp nasıl şampiyon oldu hala anlamadım. 50 metre serbestte de sarah ve campell'i geçti. 

Amerika yine madalya sıralamasında birinci oldu ama önceki yıllardaki gibi fark açık değildi. Artık ülkeler arası rekabet daha üst bir seviyeye çıkmış. Mesela 50 serbesti 22 dakika altında yüzen 13 yüzücü saydım yarı finalde. Avustralya 2. Rusya üçüncü olmuş.  Neden final bile yüzemediğimizi madalya kazanan ülkeleri görünce daha iyi anladım. 22 yada 23 ülke madalya almış. Listeye baktım bir tane bile az gelişmiş ülke yok. Hepsi medeni ülkeler. Bir tek 50 kelebekte mısırlı bir kadın yüzücü bronz almış. Bu sonuçlara göre Tokyo'da Türkiyeyi de bu listede görmek hayalden başka birşey olmaz artık.

Sayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk