yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Antreman Programı Araştır > K. Williams yetişkin antrenmanları
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Programın açıklamaları
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Programın açıklamaları

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
 Rating: Topic Rating: 1 Oylar, Average 5,00  Konu Arama Konu Arama  Topic Options Topic Options
yonetici View Drop Down
Admin Group
Admin Group


Kayıt Tarihi: 01 Jan 2006
Konum: Türkiye
Durum: Aktif Değil
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı yonetici Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Programın açıklamaları
    Gönderim Zamanı: 23 Feb 2007 Saat 7:16pm

Çevirmenin notu: Kevin Williams, ABD’de master yüzücülere antrenörlük yapıyor. Kendisi www.yuzuyoruz.com için antrenman programlarını Türkçe’ye çevirmemize izin verdi. Kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Antrenman deyimleri fihristi

 

Öncelikle idman temponuzu nasıl bulacağınızı açıklayayım: Yüzmeye yeni başlamışsanız ve hangi seviyedeki alıştırmayı uygulayacağınızı kestiremiyorsanız, 100 metreyi ortalama hızda yüzün ve süreye 10-15 saniye ekleyin. Bu süre ile başlayın. Örneğin 100 metreyi ortalama hızla 1:40’da yüzdüyseniz 1:50’lik set ile başlayın. Bu seviyenin seti çok kolay geliyorsa 1:40’lık seti uygulayın, zor geliyorsa 2:00’lık olana geçin. Tüm setleri tamamlamadan karara varmayın. İlk başlangıç kolay gelebilir ama setler ilerledikçe zorlaştığını göreceksiniz. Setin bir noktasında çok yorulursanız ara verip yeterince dinlenin ve sonra kaldığınız yerden devam edin.

 

Fihrist alfabetiktir. En başta rakamlarla başlayan ksaltmalar ve alıştırmalar vardır. Daha sonra alfabetik sıraya göre deyimler sıralanmıştır.

 

3 kol bir nefes: 3 kulaçta bir nefes almak anlamındadır.

 

4x200: ilk rakam tekrar sayısını, ikincisi ise kaç metre yüzüleceğini gösterir. Bu örnekte 200 metre mesafe tam 4 kere yüzülecek demektir. Her 200 metreden sonra kaçar saniye dinlenileceği de ayrıca belirtilir.

 

4x (200 serbest + 100 ayak): 200 serbest ve hemen ardından 100 ayak vurma seti yapılacak ve bu tam 4 kere tekrarlanacak anlamına geliyor. 


1 kol: yüzerken sadece tek kolla kulaç atmak. Kurbağalama hariç diğer tüm stillerde çok sık kullanılan yararlı bir alıştırmadır. Serbest stilde, bir kolumuzu ileriye doğru uzatmış vaziyette tutarak, dengemizi kolayca sağlayabiliriz. Mümkünse kullanmadığınız kolunuzu vücudunuza yapışık tutun. Böylece denge konusunda daha fazla gelişme sağlayabilirsiniz. Bu alıştırmayı serbest stilde iki kolunuzla da yaparak iki taraftan da nefes alma agzersizi yapmış olursunuz. Başınız suyun içindeyken kulaklarınızın da suyun içinde olmasına dikkat edin. Nefes almak için döndüğünüzde ise başınızı kaldırmayın, yana çevirin.

3-2-1: kurbağalama alıştırması: 3 ayak vuruşu-1 kulaç, 2 ayak vuruşu-1 kulaç 1 ayak vuruşu-1 kulaç ve tekrar başa dönüş.

3R-3L-3B: 3 kulaç sağ kolla, 3 kulaç sol kolla, 3 kulaç her iki kolla.

3-saniye süzül (glide): kurbağalamada suyun altındaki süzülmeyi 3 saniyeye kadar uzatmak (ayak vuruşu ile birlikte kollar iyice ileriye uzanmış olarak kulacını bekletmek), kafanın tepesi ileriyi gösterecek şekilde, ileriye değil, havuzun dibine bakarak yapılacak..

3-alt-3-üst (3-under-3-over: aka 3-undulation 3-full stroke): kelebek stilde ritim kazanmak için 3 dolfin ayak vuruşu, 3 normal kelebek yüzme şeklinde sırayla yapılan alıştırma. Özellikle sürekli ve kalıcı bir ritim yakalamaya bakın.

6-say değiştir (6-count switch): serbest veya sırtüstü stilleri için geçerli bir alıştırma. Bir kol ileriye uzatılmış, vücut o kolun tarafına doğru yan dönmüş vaziyette, diğer kol ise vücuda yapışık olarak ayak vuruluyor. 6 ayak vuruşu bu şekilde yapıldıktan sonra seri bir şekilde diğer tarafa dönülüp (tüm vücut suya paralel, kalçanın yönlendirmesiyle ve suyun dibine batmadan) aynı hareket tekrarlanıyor.

6-3-6: bir kol ileride vücut o kolun tarafına doğru yan dönmüş vaziyette, diğer kol vücuda yapışık, ayak vurarak ilerleniyor. 6 ayak vuruşundan sonra vücuda yapışık kolla 3 kulaç atılıyor, daha sonra diğer tarafa dönülerek diğer kolla tekrarlanıyor.

6-3-6 scull: yukarıdaki alıştırmada 6 ayak vuruşu sırasında baş suyun içinde (ileriye uzatılan kola bakar şekilde)

AFAP: ‘As Fast As Possible’ yüzebileceğiniz kadar hızlı yüzün demektir. Başka bir anlatımla, kulaçlarımızın kontrolünü kaybetmeden ve stilimizi bozmadan yarış temposunda yüzmek diye de anlaşılabilir.  

 

alışt: yüzme alıştırmalarını belirtir.

 

alt: alternatifli yani değişimli yüzmek anlamındadır. Örneğin: 6x100 alt 100 srbst, 100 nf  ‘nin anlamı 100 metre serbest stilde yüzüp sonra 100 metre serbest dışında bir stilde yüzmek ve bu seriyi 3 kere tekrarlamaktır.

 

ayak: sadece ayak vurarak ilerlemek anlamındadır. Ya ayak vurma tahtası yardımıyla veya ‘streamline’ pozisyonunda ayak vurarak ilerlenir.

 

baş ileride denge (Head lead balance drill): Vücut bir yana doğru tam olarak dönmüş vaziyette kollar ve eller vücuda yapışık, bakış havuzun dibine doğru, ayak vurarak ilerlemek. Kafanızı yukarı kaldırınca kalçalarınızın suya battığını hissedeceksiniz. Kafanızı kulaklarınız dahil suya gömünce vücudunuzun suya paralel hale geldiğini göreceksiniz. İsterseniz bu alıştırmayı şnorkelle de yapabilirsiniz. Şnorkelsiz yapıyorsanız, sadece başınızı çevirip nefes alın ve tekrar eski haline getirin. Alıştırma esnasında 180 derece dönerek diğer yanınızda dengede durmayı da öğrenmelisiniz.

 

bord: ayak vurma sırasında başın yukarıda kalabilmesi için ellerle tutulan hafif malzemeden (genellikle köpük) yapılmış bir yüzme gereci.

 

catch-up: Kulacınızı atıp uzatın ve diğer kulacınız ile üst üste binene kadar bekletin. Daha sonra beklettiğiniz kulacınızla suyu çekip diğer kulacınızı bekletin.

 

cruise: ‘orta tempo’ (bazan sadece ‘mod’) rahat tempoda yüzmek anlamına geliyor. Yani uzun mesafe yorulmadan yüzülebilecek bir tempo.

çift kol çekişi (Double pull down): Havuz duvarından ayaklarımızla kendimizi ittiğimizde arka arkaya 2 kere kurbağalama kol çekişi yaparak yüzmeye başlama alıştırması. Bu esnada bir dolfin ayak vuruşu yapmak da kurallara uygun.

dinl: bir yüzme seti sona ermiştir ve sonraki bölüme geçmeden önce kaç saniye dinlenileceğini gösterir. Örneğindinl. :30’ olarak gösterilenin anlamı, setlerin tamamı bittikten sonra en sonuncu setin ardından 30 saniye dinleneceğinizi gösteriyor.

 

dolfin ayak: eller ileride üst üste binmiş durumda kollar ileriye uzatılmış ve sabit dururken bacaklar bitiştirilmiş ve iki bacak ve ayak birlikte vurularak ilerlemek. Hareket kalçadan başlar ve ayakların birlikte vurulmasıyla sona erer. Bu şekilde seri ayak vurma hareketleriyle ilerlenir.

 

Dolfin ayaklı kurbağalama (Br with dolphin kick): Kurbağalama kulacıyla dolfin ayak vuruşunu yapmak. Bu sayede dalgalı kurbağalama stiline geçiş kolaylaşacak.

 

golf par: Belirli bir mesafede kaç kulaç atıp kaç saniyede tamamladıysanız ikisinin toplamını gösterir. Örneğin golf par=70 demek, 30 kulaç ve 40 saniye veya 35 kulaç ve 35 saniye gibi anlaşılabilir.

 

hızlanan: her turu bir öncekinden daha kısa sürede yüzmek anlamındadır. Bunu başarabilmek için ilk turu çok yavaş yüzüp son tura doğru tempoyu azar azar arttırmak gereklidir. Örneğin, ‘4x100 hızlan’ denildiğinde ilk 100 metre yavaş, sonraki 100 metre ilkinden daha hızlı, daha sonraki 2.den daha hızlı ve sonuncusu en hızlı yüzülmeli. Buna göre hangi hızda başlamanız gerektiğine siz karar vereceksiniz.


hyp: nefes kontrollü yüzmek anlamındadır. Örneğin ‘1x400 hyp., (3-5-7-5) her 100’ün anlamı, 1 tane 400 metrelik yüzme yapılacak ve ilk 100 metresinde 3 kulaçta bir nefes, 2. 100 metresinde 5 kulaçta bir nefes, 3. yüz metresinde 7 kulaçta bir nefes ve 4. 100 metresinde 5 kulaçta bir nefes alınacaktır.

 

IM veya IMO: ‘Individual Medley Order’ veya ‘Individual Medley’ (ferdi karışık yüzme sıralaması), yani kelebek stilde başlayıp sırasıyla sırtüstü, kurbağalama ve serbest stille sona eriyor. Yani, ‘4x100 IMO’ denilince 100 kelebek, 100 sırt, 100 kurbağalama ve 100 serbestin sırasıyla yüzüleceği anlaşılmalı. ‘4x100 IM’, ise 4 tane 100 metre karışık arka arkaya yüzülecek demektir.

ivmeli: yüzülen mesafenin başında çok yavaş başlanıp gittikçe hızlanmak ve bitirirken maksimum hıza ulaşmak anlamındadır. Örneğin, ‘100 ivmelen’ denildiğinde 100 metre yüzmeye yavaş başlayıp gittikçe hızımızı arttırıp maksimum hızda mesafeyi bitirmek anlaşılmalı.

 

kenarlara baskı (press to corners) : Kurbağalama ve kelebek stilleri için bir alıştırma. Göğsünüzü suyun içine doğru bastırdığınızda eller ileriye doğru uzatılmış durumda avuç içleri dışa doğru dönüp kollar havuzun köşelerini gösteriyor. Eller suyu çekerken, göğsünüz ileriye ve yukarıya doğru hereketleniyor.

 

kobra: Kurbağalama stilinde dalga hareketini vurgulamak için yapılır. Kollarla su çekildiğinde kalçaların ileriye doğru hareketini abartıp vücudunuzu (sokmaya hazır kobra gibi) sudan yukarı doğru kaldırın. Daha sonra kollarınızı olabildiğince hızlı bir şekilde ileriye doğru savurup kafanızı ve göğsünüzü suya daldırın ve tekrar ayak vuruşuyla devam edin.

Alıştırmalarla ilgili açıklamalar devam edecek.

kol ileride (arm lead): Bir kol ileriye uzatılmış, vücut o tarafa doğru yan dönmüş vaziyette ayak vurarak ilerlemek. Diğer kol vücuda yapışık. Vücudun denge merkezi bu alıştırma sırasında uzatmış olduğunuz kolunuzun koltuk altıdır. Bu alıştırma sırasında ayak vuruşlarınız küçük ve seri olmalıdır. Koltuk altınızı suyun içine doğru bastırdıkça kalça ve ayaklarınızın nasıl suyun üzerine çıktığını hissedeceksiniz. Bu alıştırmada yüzme sırasında vücudunuzun nasıl dengede durduğunuz anlarsınız.

 

kollar vücuda yapışık (in the saddle): Vücudunuz yana dönmüş olarak ayak vuruşu yaparken alttaki kolunuz ileriye uzatılmış, üstteki kolunuz ise vücudunuzun üzerinde, dirseğiniz bel çukurunda ve kolunuz tamamen serbest, rahat durumda. Bu alıştırma sayesinde neler öğreneceksiniz? 1. serbest kolunuzu ileriye doğru uzatırken doğru hareketi yapacak ve dirseğiniz doğrudan ileri doğru hareket edecek 2. vücut dengesini kendiliğinden sağlayacak, kollarla denge kurmaya kalkışmayacaksınız.

 

krbğ: kurbağalama stilinde yüzmek

L-alıştırması (L-drill): Sırtüstü stilde havadaki kulacımızı sudan çıkardıktan sonra 45 derecelik açıya gelince durduruyoruz. Kolumuzdan parmak ucumuza doğru sanki tüfekle nişan alıyormuş gibi bakıyoruz. Diğer kolumuz arkaya doğru iyice uzatılmış durumda ve dengemizi sağlıyor. Vücudumuz yana doğru dönmüş durumda. Sırt üstünde başımızın durumunu ve kulacımızın bitişini öğreten bir alıştırma.

long axis combo (LA combo): 2-3 kulaç serbest, 2-3 kulaç sırtüstü şeklinde devamlı yüzmek. Vucudun hareketinin iki stilde ne kadar benzeştiğini anlamaya yarar.
 

max. DPS: ‘maximum Distance Per Stroke’ her kulaçta maksimum yol almaya çalışmak anlamındadır. Uzun kulaçlar atmak, kulaçlar suya girince iyice ileriye uzatarak yüzmek anlamındadır. Başka bir deyişle mevcut mesafeyi en az sayıda kulaçla almak üzerine odaklanmakla ilgilidir.

Melek alıştırması: Kollar ileriye uzatılmış olarak vücut yüzükoyun vaziyette başlanıyor. Kollar dirseklerden kırılmadan bel hizasına kadar getirilip, sudan çıkarılmadan tekrar gerisin geriye suyun içerisinde başlangıç pozisyonuna getiriliyor (ileriye uzatılıyor). Bu alıştırma suda hareketsiz vaziyette yapılıyor, ayak vurma yok. Amaç, kelebek stilde kolların ne kadar geriye uzatılacağını anlamak.

negative split: Yüzülecek mesafenin ikinci yarısının ilk yarısından daha hızlı yüzüleceğini gösteriyor. Yani yarı yolda saate bakmak için durmak gerekiyor.

 

n.f: serbest stil dışındaki bir stilde yüzülmesi gerektiğini belirtir. Burada antrenman yapacak kişiye bir serbesti verilmiştir.

 

parmak ucu (FT drag): Kulacımızı suyun üzerinde ileri doğru uzatırken parmak uçlarımızı suyun yüzeyinde sürüklemek. Kulacımızı atarken bir tarafa doğru tüm vücudumuzla dönerek yüzüyorsak dirseğimizi bu alıştırma için fazladan kaldırmaya gerek olmayacaktır.

 

RI: Rest Interval yani set devam ederken set arasında dinlenme süresi demektir (yazılan mesafedeki bölümler arasında ne kadar dinleneceğinizi gösteriyor). RI’dan sonra gelen sayı, kaç saniye dinlenileceğini belirtir. Örneğin RI:30-40 ‘ın anlamı, 30 ila 40 saniye arası dinlenmektir. Veya 8x50 yüzme @ :10RI gördüğünüzde 50metre yüzüp 10 saniye dinlenerek 8 tekrar yapacaksınız demektir.

 

scull: suyu hissetmeye yarayan bir egzersiz. İki kol ileriye uzatılmış, dirsekler yukarıda, ya da bir el ileriye uzatılmış, diğeri yanda. Sırtüstü olarak da yapılabilir, elin hafifçe aşağı bakması gerekli. Çok hafif ayak vuruşu yaparak ilerlenir. Amaç suyun direncini hissetmektir.

 

seç: istenilen bir yüzme stilinde yüzülebilir, istenirse yüzme alıştırmalarından da seçilebilir.

 

short axis combo (SA combo): 2-3 kulaç kelebek, 2-3 kulaç kurbağalama şeklinde devamlı yüzmek. Vucudun hareketinin iki stilde ne kadar benzeştiğini anlamaya yarar.

 

sırt: sırtüsütü stilinde yüzmek

 

sprint: çok hızlı olarak (yarış temposunda) kısa mesafe yüzmek anlamındadır.

 

srbst: serbest stil (kravl) yüzmek

 

streamline: eller ileride üst üste binmiş durumda kollar ileriye uzatılmış ve sabit, baş kolların arasında suyun üzerinde veya dibinde yüzüstü, yan durumda veya sırtüstü ayak vurarak ilerlemek anlamındadır. Bu durumda nasıl ayak vurulacağı ayrıca belirtilir.  

 
ters IM veya IMO: ‘Individual Medley Order’ veya ‘Individual Medley’ in tters sırayla yüzülmesi, yani serbest stilde başlayıp sırasıyla kurbağalama, sırtüstü,  ve  kelebek stille sona eriyor.
yumruk (fists): Yüzerken elleri yumruk şekline getirmektir. Bu alıştırma, yüksek dirsekle yüzme alışkanlığını geliştirmeye yarar, çünkü kulacınızla suyu çekerken dirseğiniz düşükse eliniz yumruk şeklindeyken suyu çekmezsiniz. İdeal kol çekişinde el, bilek ve ön kol tek parçaymışçasına hareket ederek suyu çeker.

 

Kevin Williams’ın yetişkinler için antrenman programı önerileri:

Merhaba, antrenman programıma ilgi gösterdiğiniz için teşekkürler, umarım ilginç bulurusuz ve gelişiminize yardımcı olur. Antrenman programlarım kademelere ayrılmıştır. Sizin hangi kademedeki antrenmanı takip edeceğinizi bulmanız gerekli. 25 metrelik havuzda 10x100 metre serbest stilde yüzdüğünüzde her 100 metreyi kaç saniyede yüzebiliyorsunuz? Bulduğunuz süre sizin hangi kademeye dahil olduğunuzu gösterecek. UC Berkeley’de master yüzücüler için bu program yıllardır başarıyla uygulanıyor. Amerika’da çoğu master yüzücünün 1:30 (1 dakika 30 saniye) ile 2:00 arasında olduğunu gördük. Bununla birlikte daha hızlı ve daha yavaş olanlar da vardı.


Ayak setine inananlardanım ve haftalık programın %20’si paletli ayak setinden oluşacak. Sakın ayak setlerinden bunalıp onun yerine başka şeyler koymaya kalkışmayın. Verimli ayak vuruşu çok önemlidir, onun için bu konuyu önemseyin. Kulvarlara tutunup kendinizi çekmeye kalkmayın. Her ayak setinde de palet giyilmemesi gerekli. Ne zaman giymeniz gerektiğini belirteceğim. Palet giydiğinizde ayak seti kolaylaşmayacak, hızlanacak demektir. Bacaklarınızda yanma hissi duymalısınız.Düzenleyen yonetici - 30 Sep 2007 Saat 4:45pm
Yukarı Dön
DeNiZKıZı View Drop Down
Newbie
Newbie
Simge

Kayıt Tarihi: 28 Feb 2008
Konum: Ankara
Durum: Aktif Değil
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı DeNiZKıZı Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Feb 2008 Saat 10:00pm

bilgilendirme için teşekkürlerSmile

SULAR TERSİNE AKMAZ
Yukarı Dön
levo_redkid View Drop Down
Newbie
Newbie


Kayıt Tarihi: 04 Mar 2008
Durum: Aktif Değil
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı levo_redkid Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Mar 2008 Saat 6:42pm
Merhaba,
 
Ben nacizane kendi basima bu programa bir ucundan baslamak istiyorum. Hangi tarihten baslamaliyim? Nasil bir duzen takip etmeliyim? Ocak ayindan mi baslamam gerekiyor? Cok tesekkurler..
 
-levent
Yukarı Dön
yonetici View Drop Down
Admin Group
Admin Group


Kayıt Tarihi: 01 Jan 2006
Konum: Türkiye
Durum: Aktif Değil
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı yonetici Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mar 2008 Saat 9:37pm
Aslında tarihlerin çok önemi yok. Sezona yeni başlıyorsan hafif tempolu ve kısa antrenman programlarıyla başlayıp zamanla mesafeyi artırmanı öneririm. Sprint setlerine ise sezonun ortalarında başlamanı öneririm. Hangi yarışlara hazırlanıyorsun?
Yukarı Dön
levo_redkid View Drop Down
Newbie
Newbie


Kayıt Tarihi: 04 Mar 2008
Durum: Aktif Değil
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı levo_redkid Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mar 2008 Saat 9:48pm
Aslinda bir yarisa hazirlanmiyorum. Amatörüm.. Su an hafta iki kere 2500m yuzuyorum (hoca esliginde) ve 30 yasindayim.

Amacim su an zayif olan teknigimi gelistirmek. Hoca olmadan tek basima seanslara da baslamayi planliyorum, bu yuzden daha duzenli bir antreman programina ihtiyacim var. Ancak kisa programlarla baslayip zamanla mesafe artirmak vs. kendi basima karar vermem demek ki ben bunu yapmak istemiyorum acikcasi..

Siz ne tavsiye edersiniz?

Yuzme teknigim ile ilgili deneyimli arkadaslarin yorumlarini alabilmek icin video yuklemistim, belki siz de bir seyler eklemek istersiniz? http://www.yuzuyoruz.com/forum/forum_posts.asp?TID=130


Yukarı Dön
nightcrawler View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 27 Oct 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: -115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı nightcrawler Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Mar 2008 Saat 10:24am
Meyve veren ağaç öyle değil böyle taşlanır!

Düzenleyen nightcrawler - 22 Nov 2011 Saat 3:12pm
Yukarı Dön
levo_redkid View Drop Down
Newbie
Newbie


Kayıt Tarihi: 04 Mar 2008
Durum: Aktif Değil
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı levo_redkid Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Mar 2008 Saat 3:23pm

Slm Emrah, havuzdaki bi hoca ile konustum, haftada 4'e cikartiyorum antremanlarimi.. ikisi tek basima ikisi hoca esliginde. hoca benim durumuma bakarak takip edecek bakalim.. Kevin Williams ile yollarimi simdilik ayiriyorum :)

 
 
Yukarı Dön
nightcrawler View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 27 Oct 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: -115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı nightcrawler Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Mar 2008 Saat 5:32pm
Meyve veren ağaç öyle değil böyle taşlanır!

Düzenleyen nightcrawler - 22 Nov 2011 Saat 3:12pm
Yukarı Dön
s.tr782 View Drop Down
Newbie
Newbie
Simge

Kayıt Tarihi: 30 Apr 2012
Konum: Ankara
Durum: Aktif Değil
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı s.tr782 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Apr 2012 Saat 9:56pm
bilgilendirme için çok teşekkürler değişik sitelerde bazı terimlerin anlamlarını çıkartamamıştım çok iyi oldu.
Yukarı Dön
oldboy View Drop Down
Newbie
Newbie


Kayıt Tarihi: 17 May 2014
Durum: Aktif Değil
Points: 1
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı oldboy Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 May 2014 Saat 11:09am
selam ben bu sene bogaziçi yarısşına hazırlanmak istemiştim ocak basından itibaren teknığimi lerletmeye calısştım 2000 metreye kadar yuzecek duseye geldim ancak 2 ay once gene bı spor kazası yasadım sol kaburgam cıddı zarar gördü .ıkı gun once bogazıcı yarılasrı için secmelere davet edildim  heyecanlandım havuzda bı kendımı denemek ıstedım800 metreyı dınlenerek ılk 300 metresı yavas 300 metre hızlı 200 metre yavas yuzmeye calıstım 20 dakıka surdu secmelerı gecmem ıcın 1 hafta var ne onerırısınız
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,125 Saniyede Yüklendi.