yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Antreman Programı Araştır
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Resa'nın 2019 antrenmanları-Kuzey Kanalı
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Resa'nın 2019 antrenmanları-Kuzey Kanalı

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 13141516>
Yazar
Mesaj
resa View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Kayıt Tarihi: 26 Nov 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 1401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı resa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Aug 2019 Saat 6:24pm
Orjinalini yazan: Serkan1987 Serkan1987 Yazdı:

Tebrik ederim Resa Bey, sizi ve Çılgın Türkler takımını. 13 saat yüzmek için sanırım her şeyden önce ciddi bir motivasyon, mental hazırlık ve dayanıklılık olsa gerek. Tekrardan tebrikler...


Serkan ultra ve zorlu parkurları bedenen geçmek çok zor. Geçişi önce beyninde bitirip bedene itaat ettireceksin ki ben bunu fazlasıyla becere biliyorum. Bu bende %60 beynen %40 bedenen şeklinde oluyor. Dayanıklılık ve motivasyan da dediğin gibi çok çok önemli, istediğin kadar hızlı ol yeterli olmuyor. Tebrik için teşekkürler.

Taşkındoğa tebriğine teşekkür ederim, evet haklısın çok zor bir kanalı geçtikten sonra yaşadıklarımı kaleme almam lazım.

mareventus o gün senin gibi çok kişi beni canlı izlemiş tabi süre uzun olunca bazıları uykuya bile dalmış. Bende geçen sene yaşadığım talihsizlikten sonra dip görünene kadar bu iş bitti demedim. Hatta kıyı çok yakınken bile Kamil daha çok var durmak ve havaya girmek yok yüzmeye devam dedim. Ne zaman ki altta kayaları gördüm o zaman bu iş bitti dedim. Sevinçten nasıl çığlıklar attım anlatmak mümkün değil. Benimle gurur duyduğun ve tebrik ettiğin için çok teşekkür ederim. Söz ilk fırsatta yüzme günümü kaleme alacağım.





Düzenleyen resa - 04 Aug 2019 Saat 10:55am
İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde, en iyi şeyler ise hiç vaz geçmediğinde gelir
Yukarı Dön
Fuat View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 01 Jun 2013
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 432
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Fuat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Aug 2019 Saat 1:46pm
resa kaptan, koyduğunuz hedeflere adım adım ulaşmanız bizi de mutlu ediyor. O kadar saat soğuk suda kalmak kolay birşey değil. Azim ve kararlılığınız için sizi tebrik ediyorum. Umarım kalan geçişlerinizi güzel bir şekilde tamamlarsınız. Bunu sizden bekliyoruz ve tekrar alkışlıyorum...
Yukarı Dön
resa View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Kayıt Tarihi: 26 Nov 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 1401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı resa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Aug 2019 Saat 10:34pm
Fuat bey tebrik ve güzel dileklerinize çok teşekkür ederim.
İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde, en iyi şeyler ise hiç vaz geçmediğinde gelir
Yukarı Dön
resa View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Kayıt Tarihi: 26 Nov 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 1401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı resa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Aug 2019 Saat 10:44pm
Acı bitti gurur kaldı

Yüzme aralığım 22-29 Temmuz'du, biz 13 Temmuz akşamı evimize yerleşip doğru sahile indik. Canım yüzmek istemiyordu deniz de çok dalgalıydı işime geldi. Ertesi gün antrenmanlarıma başladım ve her gün düzenli yüzdüm. Her seferinde Emre Deliveli yanımdaydı. 21 Temmuz Boğaziçi yarışından çıkıp apar topar uçağa binen Yasemin ve Raha daha sonraki günlerde de Deniz aramıza katıldı. Hava yüzme için ancak en son günümüzde bize müsaade etti, neredeyse yüzemeden geri dönecektik buda bizi çok germişti.

Sabah 06:00'da hakemler arabalarıyla gelip bizi alıp Bangor'a götürdüler, oradan teknelerimize binip Start yerine Donaghadee'ye geçtik. Tekneye binmeden önce çok vaktim oldu, kafam çok karışıktı yanlız kalmayı ve fotograf çekmeyi uygun buldum. O gün 4 yüzüş vardı aralarında tek ben solo yüzecektim. Takımlardan biri 4 kişilik Çılgın Türkler, biri 6 kişilik Amerika, diğeri de 3 kişilik İrlanda takımıydı.

Lanolin vazelin karışımını oğlumla eşim bol bol üzerime sürdüler, bundaki öncelikli amaç denizanası tesirini azaltmak ve soğuktan korunmaktı ki ben soğuktan koruduğuna pek inanmıyorum. Tamam dediklerinde kararlı bir şekilde suya atlayıp kıyıya yüzüp kayalıklara çıkıp uğurlamaya gelen yerli halkı selamlayıp tekneye el salladım. Başla dediklerinde tempolu şekilde teknenin yanına yüzdüm. Su 12.5 dereceydi ama bana çok soğuk gelmemişti, zamanla su 14.2 dereceye kadar çıktı. Hava tamamen kapalı 14 dereceydi, sonlara doğru güneş açtı.

Sabah hiç yapmadığım bir şekilde kuvvetli kahvaltı yaptım. Su içip suya atladığımda midem bulandı ve bitirene kadar doğru dürüst beslenemedim. İlkinde karbonhitratlı su boğazımdan zar zor geçti ki beslenmeleri hızlı yaparım. Hemen
hemen tüm beslenmelerimde bu sorunu yaşadım, hiç bir şey yemek içmek istemedim ki bazılarını atladım. Son iki saat hiç beslenme yapmadım.

Başlarda az denizanası görürken 3. saatten sonra sürü sürü üstüme gelmeye başladılar, ben de başladım slaloma. Doğru dürüst temas yaşamasam da kopuk püsküllerinden olsa gerek ara ara bir yerlerim sızlıyordu. Bu arada omzum da ağrıyınca başladım içimden söylenmeye. Ne işim var buralarda, nasıl bitecek bu yüzme, bitsin bir daha bu tip işlere girmem diye... Ama geç bunları sen durmaz kaşınırsın yine dedim ve aldığım ağrı kesicinin etkisini göstermesiyle tekrar tempo yakalama başladım. Geçen sene yaşadığım talihsizlikten dolayı aklıma hep negatif şeyler geliyor, her seferinde aklımdan çıkarmaya çalışıyordum. Bunu başarmam biraz vakit alsa da yakaladığım temponun etkisiyle olumluya döndüm. Bu arada nabzım çok yükselmişti, kalbimden tedirgin oldum ve tempo düşürdüm. Kol sayım düşmüştü ama hiç olmadığı kadar etkili ayak vurmaya başlamıştım.

Ortayı geçtik mi, saat kaç gibi sorular sormuyor, beslenmelerde bir arkaya bir önüme baktığımda pozisyonumu tahmin edebiliyordum. 7 saat civarında yarıyı geçmiştim ama olumsuz bir cevap alırım korkusuyla sormamıştım. Bu arada doğacak torunumu düşünerek kendimi motive ettim.
Babamı Koah hastalığından geçen sene kaybetmiştim o yüzden KOAH derneğine katkıda bulunmak adına yüzüyordum. Aklıma sık sık babam geldi ve ona bol bol rahmet gönderdim.

Yüzme boyunca ara ara sırtım üşümeye başladığında yüzmemi bozmadan dolphin hareketleriyle ısınmaya çalıştım. Ellerim üşüdüğünde aç kapa yaptım işe yaradı. Kafam üşüdüğünde burundan daha çok nefes vererek durumu kurtardım. Sinüslerim boşaldığından burundan nefes vermekte zorlansam da yarı ağız yarı burun kafamı ısıtmaya çalıştım.

Bir ara teknede çığlıklar duydum kafamı kaldırdığımda çok yakınımda havada yunus balıkları gördüm. Tam altımdan muhtelif yönlerde sürüler halinde çok hızlı defalarca geçtiler. Hiç ama hiç korkmadım, ürpermedim, hatta sevindim, onları müjdeci olarak yorumladım. Bir gün önce kız kardeşim "abi bol bol Yunus süresi oku demişti" ben okumamıştım ama onlar gelip benim etrafımı kuşatıp bana moral vermişlerdi. Eşim gayri ihtiyari bana zarar verirler diye biraz korkmuş ama bu arada fotoğraflar çekmeyi ihmal etmemiş.

Sondan bir önceki beslenmede kaptan tempo artırırsam 3 saatte biter, bitmezse zorlaşır ve çok uzar dedi. Ben zaten denizanaları yüzünden havanın kararmasından önce bitirmek istiyordum. Kaptanın bu yorumu beni acayip tetikledi ve tempomu şaşırılacak şekilde artırıp devam ettirebildim.

Bu arada Çılgın Türkler'in Emre ile bitirmek üzere olduklarını sonra yanımıza geleceklerini söylediler. Bu beni çok sevindirmiş morallendirmişti. Yaklaşık bir saat sonra tekneleri geldi, bizimkine yanaştı, ben istifimi bozmadan yüzmeye devam ediyor, ara ara teknede ne oluyor diye bakıyordum. Emre ile Raha benim tekneye geçmiş diğerleri gitmişti, çünkü teknemiz çok küçüktü, bu arada tekne derken zodiac bot.

Bir süre sonra Emre suya atladı ve yanıma geldi, durup ona sakın önüme geçme hafif arkamda kal dedim, çünkü kural böyleydi. Bunu Emre de biliyordu ama finişe az kala risk almamış, uyarmak istemiştim. Güneş batmak üzereydi ve su net görünmez olmuştu, o arada büyük bir denizanasını kafasını sıyırarak kulaçladım ve bütün püsküllerini sol kolumda hissettim. Acı çok fazlaydı ama umrumda değildi, çok tempolu yüzmeye devam ediyordum. Bir süre sonra sağımda solumda arkamda kimse göremedim, tekneye bakındım, Emre oradaydı, sudan çıktığını anlamamıştım. Raha elinde Atatürklü bayrağımızla suya atlamak için bekliyordu. İnşallah geç atlar dedim çünkü o anki hızıma yetişmesi zordu nitekim öyle de oldu. Tekneden sürekli Kamil, Kamil diye bağırıp tempo tutuyorlardı. Kayalıklar yakınken tekne yakındaki koyun içine girmek için yolu uzatmaya başlamıştı. Ben de medcezirin dönmüş olduğunu havanın kararmaya başlamasından anlamış, teknenin yanına gitmiyor kayalıkları hedefliyordum. Bana ısrarla yanlarına yüzmem için işaretler yaptılar ama ben dinlemedim. Sanırım kaptanım da durumu ve medcezirin döndüğünü anladı, hızla yanıma geldi ve bana eşlik etmeye başladı.

Raha suya atlamış, peşimden gelmeye çalışıyordu ki çok az kalmıştı. Dipte kayaları gördüğümde "Haa, işte bu iş bitti Kamil!" dedim ve en uygun kayaya yönelerek yere bastım. Hemen dönüp tekneye ellerimi kaldırdım, avazım çıktığı kadar bağırdım, bağırdım ama ayakta kalamadım. Tekrar toparlanıp ayağa kalktım, yine bağırdım. Raha gelince bayrağı istedim, usulca kayalıklara çıkıp ayağa kalkıp Atatürklü bayrağımızı açıp bekledim. Çok ama çok mutluydum, şu an bu satırları yazarken ağlıyor durumdayım. Sonra bayrağımızı öpüp belime soktum ve Raha'ya haydi doğru tekneye dedim çünkü fazla durmanın anlamı yoktu, görev bitmişti ve hipotermiye hemen girebilirdim. Hızla yüzüp kolayca tekneye çıktım, beni alkışlarla karşıladılar. Kaptan ve yardımcısı beni sıcak sabunlu suyla yıkadılar, nasıl hoşuma gitti anlatamam. Sonrasında çabuk çabuk üstümü örtün dedim ve kat kat örtündüm, zor olsa da çabuk toparladım. Yeni uzanmış üşürken Çılgın Türkler'i kutlayan bir konuşma yapınca duygusal anlar yaşandı. Kolumu kredi kartıyla zehri atmak için sıyırmaya çalıştılar ama nafile, acıdan sabaha kadar uyuyamadım.

Bir saat sonra limana geldiğimizde çok şaşırdık, o gün yüzen tüm yüzücüler (13 kişi), hakemler, kaptanlar ve yardımcıları beni beklemişler. Hatta gürültümüze yakın evlerden tebriğe gelenler bile oldu. Ben giyinip tekneden çıktığımda alkışlarla şampanya patlattılar, kafam ıslandı ama umrumda değildi. Herkes tek tek geldi, hayranlıkla boynuma sarıldılar. Görülmeye değer müthiş manzaralar yaşandı, hayatım boyunca unutmam mümkün değil. Hatta bir kadın yüzücü geldi, "Size sarılabilir miyim, biz 6 kişi zor geçtik siz tek başına yüzdünüz." dedi. Sarıldık ve uzun süre ayrılmadık. Çok duygusal anlar yaşandı, herkes çok mutluydu, fotolar çekildik, sohbetler yapıldı ve ayrılmak için araçlara geçtiğimizde midem bulandı. Kendimi zorladım ve simsiyah bir şeyler çıkarınca çok rahatladım.

Eve gelince biraz sohbetten sonra çoğu yattı. Deniz benle uzun bir röportaj yaptı, Emre de kayda aldı.
Neticede yarım kalan işi tamamlamış Kuzey Kanalını geçen 67. kişi, en yaşlı erkek ve ilk Türk olmuştum. O gün resmen Türkler olarak şov yapmıştık. Aynı ülkeden aynı gün hem solo hem takım geçişi yapılıyordu, tam bilmiyorum ama bu bence bir ilktir.

Ertesi gün sabah yerel yüzücülerin antrenman saatine gidip tebrikleri zevkle kabul ettim. Anı defterine yazı yazdım, İrlanda bayrağına adımı, süremi, ülkemi yazıp imzaladım. Sağımda İrlanda bayrağı, ortada ben Türk bayrağıyla, solumda ise İskoçya bayrağı olmak üzere yüzücülerle hatıra fotoğrafı çektirdik. Akşam Pier 36 kafeye gidip adlarımızı yüzücülerin adının olduğu duvara yazdık, nasıl saygı gördük anlatamam.

Ertesi gün de uzun ve zahmetli bir yolculuktan sonra gururlu ve mutlu olarak Türkiye'ye geri döndük. İlk işim tartılmak oldu 88 kilo gidip 85 kilo döndüm. Hala uykularım düzene girmedi, anormal uyku açığım oluştu.

Teknede gözlerini üzerimden ayırmayan eşim ve oğluma, kardeşlerim ve tüm aileme, Çılgın Türkler ekibine ve beni destekleyen, tebrik eden herkese çok çok teşekkür ediyorum.

İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde, en iyi şeyler ise hiç vaz geçmediğinde gelir
Yukarı Dön
Vagabond View Drop Down
Newbie
Newbie
Simge

Kayıt Tarihi: 25 Jun 2012
Konum: Ankara
Durum: Aktif Değil
Points: 27
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Vagabond Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Aug 2019 Saat 10:11am

Resa Hocam,

Kulaclarinizin devamliligi, kaleminizin gucu ile birlesince keyifle okudugumuz yazilar cikiyor. Pek cok amator yuzucu gibi ben de sizi yillardir takip ediyorum. Kuzey Kanali gecisiniz de daha onceki acik deniz gecisleriniz gibi etkileyici ve son derece duygusal. Sizi ve Cilgin Turkler takimini tekrar tekrar tebrik ederim.

Yukarı Dön
atlantis View Drop Down
Newbie
Newbie


Kayıt Tarihi: 25 Sep 2017
Konum: Bursa
Durum: Aktif Değil
Points: 36
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı atlantis Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Aug 2019 Saat 12:49pm
İnanılmaz bir başarı, çok tebrik ediyorum Resa Bey.  Atatürkü, ülkemizi, bayrağımızı, kendine değer katan insanımızı bu büyük başarınız ile hatırlatmanız, göstermeniz takdire şayan. Bravo sizlere.
Yukarı Dön
Serkan1987 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 02 Aug 2016
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 412
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Serkan1987 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Aug 2019 Saat 2:22pm
Tekrardan tebrikler Resa Bey başarılarınızın devamını dileriz. Oldukça zorlu bir süreç olmuş ama başarıyla üstesinden gelmişsiniz. Bu geçiş de bitti, sanırım son 3 geçişiniz kaldı.
Yukarı Dön
taskindoga View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 25 May 2015
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 549
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı taskindoga Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aug 2019 Saat 10:21am
Tebrikler Resa abi. Yine güzel anılalarla dönmüşsünüz. Bu başarı ve mutluluğu paylaşabileceğiniz insanların orada olması da  eminim ayrı bir anlam katmıştır. 

Yeni maceralarını burada okuruz inşallah...


Düzenleyen taskindoga - 07 Aug 2019 Saat 10:21am
Yukarı Dön
wizard View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 24 Sep 2011
Konum: Eskişehir
Durum: Aktif Değil
Points: 2188
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı wizard Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aug 2019 Saat 1:00pm
Allah çıktığınız yolu aydınlık etsin, sağlık ve kuvvet versin... Sizi seviyoruz, başarılarınızla övünüyor ve gurur duyuyoruz... Çolakgiller.
Başarı için önce kendinize inanmalısınız,daha sonra harekete geçmeli ve asla vazgeçmemelisiniz Bill Gates...
Yukarı Dön
resa View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Kayıt Tarihi: 26 Nov 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 1401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı resa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Aug 2019 Saat 10:32am
10 Ağustos Cumartesi 3200 m 1:08:17 Fenerbahçe   pace : 2'08"   Deniz : 24    kol : 56-58

Kuzey Kanalından 12 gün sonra ilk denize girişim oldu. Hızlı yüzdüğümü sanıyordum ilk 500 de pace 11' üstü görünce akıntıya karşı yüzüyorum dedim dönüşte pace düşer diye düşündüm. Ama düşündüğüm gibi olmadı tempo artırdığım halde 500 leri 10' altında geçemedim ki nabzım çok yüksekti, bitirdiğimde çok yordungundum. Kulaç sayım 60 üstüdür derken oda düşük çıktı.
Çok deniz anası vardı aralarından zevkle geçtim bana Kuzey Denizinden sonra pamuk gibi geldiler.

Günlerdir vücudumun su eksiğini tamamlayamadığımı hatırladım ve sürekli su içtim. Nabzım uzun süre 80-85 aralığında attı. Demekki neymiş su içmek çok önemli.

Vagabond, atlantis, Serkan, taşkındoğa ve Wizard güzel yazılarınızla beni sevindirdiniz hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.


İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde, en iyi şeyler ise hiç vaz geçmediğinde gelir
Yukarı Dön
resa View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Kayıt Tarihi: 26 Nov 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 1401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı resa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Aug 2019 Saat 7:10pm
12 Ağustos Pazartesi 3040 m 1:04:02 Fenerbahçe   pace : 2'06"   Deniz : 24    kol : 58-59

Kuvvetli poyraz vardı kuvvetli yüzmeye çalıştım. Geçen güne göre daha az yoruldum daha hızlı yüzdüm ama gene yeterli bulmadım. Bu sefer hiç deniz anası yoktu özlemeye başladım onları.


İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde, en iyi şeyler ise hiç vaz geçmediğinde gelir
Yukarı Dön
resa View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Kayıt Tarihi: 26 Nov 2007
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 1401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı resa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Aug 2019 Saat 9:41pm
13 Ağustos Salı 3110 m 1:04:57 Fenerbahçe   pace : 2'05"   Deniz : 22    kol : 56 - 58

Uzun süredir devam eden kuvvetli poyraz denizi dün göre 2 derece soğutmuş. Bu yüzden bugün biraz rahat ettim daha kuvvetli yüzdüm ve daha az yoruldum.
Kilom 87 oldu ve kaslarım toparladı. 2-3 kere daha yüzdümmü daha iyi olacağım, işallah.
İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde, en iyi şeyler ise hiç vaz geçmediğinde gelir
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 13141516>
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,135 Saniyede Yüklendi.