yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Yüzme Deneyimlerini Paylaş
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Teknik Yüzü-yorum (Doğaçlama-Kulaçlama)
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Teknik Yüzü-yorum (Doğaçlama-Kulaçlama)

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 24>
Yazar
Mesaj
Fuat View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 01 Jun 2013
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 417
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Fuat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Teknik Yüzü-yorum (Doğaçlama-Kulaçlama)
    Gönderim Zamanı: 02 Jul 2013 Saat 3:47pm
Merhabalar,

 

Yaklaşık iki senedir takip ettiğim ve çok yararlandığım bu siteye artık üye olma zamanının geldiğine karar verdim. Vakit darlığından, zamanım ancak okumaya yettiğinden yazamıyordum. Bir ay önce üyelik işlemini bitirip, bir ay sonra yazmaya başlarsam, ömür billah yeni üye statüsünde kalacağım. Bu site olmasaydı, çoğu yarışmalardan haberim olmayacaktı. Bundan dolayı site kurucularına ve yüzme severlere teşekkür ederim.

 

Okuduklarımdan ve geçen sene ilk defa katıldığım yarışlardan bir çok üyeyi tanıdım. Hemen hemen herkes bu işe gönül vermiş, insanı değerleri yüksek, değerli insanlardı. Umarım aranıza bir yüzme severi de alırsınız.

 

Öncelikle,yeni yüzme deneyimi yaşayacak yüzme severlerin, benim yüzme adına yaptıklarımı asla yapmamaları gerektiğini uyararak yazılarıma başlayayım. Hayatım boyunca bilimi referans aldığımdan, yüzmeye doğaçlama başlamak istedim. Altı sene sonra doğal yollardan mantık yürüterek (okuduğum yazılara dayanarak ) doğru tekniklere yaklaştığımı görmeye başladım. Bundan dolayı yeni başlayanların tecrübelerine güvendikleri kişi veya antrenörlerden yardım almalarında, zaman kaybetmemeleri açısından önemli faydası olacağına inanıyorum. Benim yardım almamanın nedenlerinden biri zaman kısıtlaması olmamasıydı. Sağlığım elverdiği sürece yüzmeye devam edeceğimden, zaman sorunu yok. İkinci bir neden de, hayatımda bana yardımcı olacak insanların, genelde doğru kişiler olmamasından kaynaklanıyor. Ahmet doktorum alınmasın, (hemen hemen her meslekte olduğu gibi, kendi mesleğimde dahil, karşılaştığım çok az işini doğru yapan doktor var), doktora giderim, sağlam gözümün görmesini engeller, kolum kırılır, yanlış alçı yapar başka doktorlar fizik tedavi ile düzeltir. İş hayatında da benzer şekilde master ve doktora hocaları arızalı çıkar, v.s. Onun için yardım almadan fakat olmam gereken noktanın çok gerilerinde yaşamaya çalışan biri olduğumdan bu konuda da aynı şeylerin başıma gelmesinden korktum.

Yüzmeyi üniversiteyi bitirdikten sonra öğrendim. Çoğu insan gibi, yalnızca yazları deniz mevsimlerinde yüzdüm. Uzun yıllar inşa aşamasından sonra, İTܒde 2007 yılında kapalı yüzme havuzu açıldığından itibaren, haftada iki kere yüzmeye başladım. Tatil günleri ve havuzun bazı sebeblerden dolayı kapalı olması dışında, hemen hemen yüzmeyi hiç aksatmadım. Bu sene yüzme günlerini üçe çıkardım. (Artık yarışlara katılıyoruz ya!).

İlk günler 50 metrelik havuzda bir tur atmak bile çok zordu. Sabahları, işe başlamadan bir saat önce yüzdüğümden, ilk seneler koskoca havuzda tek başıma yüzüyordum. (İçimden havuzu bugünde kapattım diyordumJ). Bir sene sonra Maden Fakültesinden bir arkadaş ile yüzmeye başladık (devam ediyoruz). Havuzda da yüzenlerin sayısı artmaya başladı. Geçen sen bölümden bir hocamızında katılmasıyla üç kişi yüzmeye devam ediyoruz. Yüzmelerimiz tamamen doğaçlama ve hiçbir bilimsel programa dayanmıyordu.

2011 Boğaziçi Yüzme Yarışına Katılma İsteği

 

Şimdi yazmaya başladığımda anladım ki yazılacak çok şey var. Daha önceden yazdığım gibi çoğu yapılmayacak listesinde yer alıyor olsada bu deneyimlerden de bir ders çıkarabiliriz. Bu siteyi keşfetmeden önce 2011 yılında tek bildiğim deniz yarışı boğaziçi yüzme yarışına katılmaya karar verdim. Teknik sıfır, fakat dayanıklılıkta sorun yok. Elemelere girdim. Beş kişiyi bir kulvarda yarıştırdılar On saniye aralıklarla yüzdürmeye başladılar. En sonda yüzmeye başladığım halde, 4 kişiyide geçerek yüzmeyi bitirdim. Süre bittiğinde etrafa baktığımda bizi değerlendiren antranör yoktu. Yani biz kendi kendimize yüzmüşüz.

Beş kişide birinci olduğuma göre yarışmaya alırlar diye umuyordum. Sonuç hüsran. (Ne de olsa stilsizdim). Durumu mail ile olimpiyat komitesine ilettim. Ne yapmam gerektiğini sordum. Onlarda seneye lisans alarak doğrudan katılmamı söylediler.

Sonrasını, geçen seneki  ve bu senedeki yarışlardaki deneyimlerimi de bir daha ki yazımda anlatmaya çalışayım. Herkese iyi yüzmeler ...

Fuat Ergezen


Düzenleyen Fuat - 01 Dec 2014 Saat 5:54pm
Yukarı Dön
cantacy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 20 Jul 2010
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 270
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı cantacy Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Jul 2013 Saat 5:02pm
Aramıza hoşgeldiniz Fuat bey,
Yazacak, konuşacak öğrenecek çok şey var burada...
İsmail_F
Yukarı Dön
basbariton View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 21 Apr 2008
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 573
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı basbariton Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Jul 2013 Saat 6:04pm
fuat bey..hoşgeldiniz..sitemiz iyidir,hoştur,güzeldir..yüzmeyle ilgili pekçok şey bulabilirsiniz..yüzme haricinde de çok şey bulabilirsiniz..saygı,sevgi,dostluk,arkadaşlık,yardımlaşma,sohbet....
to avoid criticism ; do nothing,say nothing,be nothing..!!
üslubu beyan..aynıyle insan..
yürü hür maviliklerin bittiği yere kadar..insan bu alemde hayal ettiği müddetçe yaşar..
Yukarı Dön
wizard View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 24 Sep 2011
Konum: Eskişehir
Durum: Aktif Değil
Points: 2135
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı wizard Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Jul 2013 Saat 6:07pm
Fuat bey, hoşgeldiniz... Sonunda yazmaya başlamanıza sevindim. Burada hem bilgiyi, hem sevgiyi paylaşmak adına güzellikler yaşayacağınıza hiç kuşkum yok...
Yukarı Dön
Fuat View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 01 Jun 2013
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 417
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Fuat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Jul 2013 Saat 11:56am
cantacy, basbariton, wizard hepinize çok teşekkürler. Kısıtlı zamanda az şeyler yazacağımı düşünüyordum, ama daha çok yazmak için beni cesaretlendirdiniz. 

Ayrıca bundan sonra benden büyük, küçük herkesin Fuat diye hitap etmesini rica ederim. "bey" e gerek yok.

Herkese sevgiler...
Yukarı Dön
Fuat View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 01 Jun 2013
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 417
Post Options Post Options   Thanks (2) Thanks(2)   Alıntı Fuat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Jul 2013 Saat 12:19pm

2012 Urla ve  Boğaziçi Yüzme Yarışları

 

2012 de toplam beş yarışa katıldım. Urla, Boğaziçi, İznik, Değirmendere ve Çanakkale.

Geçen sene zor bir dönem geçirdim. Annem kısmı felç geçirdi. Benimde hayatımın bir kısmı felç oldu. Zor dönemler geçirdim. Hiç umudum olmamasına rağmen son gün 30 Nisan 2012 de yarışmaya başvurdum.(Bu arada siteyi keşfetmiş yazdıklarınızı okuyordum). Evraklar galiba 7 Mayısta teslim edilecekti. Tesadüf sonucu tanıştığımız İstanbul Yüzme Kulübü su topu antrenörünün sayesinde yüzme lisansımı çıkardım. Fakat yarışma kuralları değişti ve lisansın olmasının önemi kalmadı. (Lisansı olanları doğrudan alma dönemi kapandı). Bu arada, siteden Urla’daki yarışmayı okudum ve ön kayıt yaptım.

Daha sonra elemelere girdim.Sonuçlar sonra açıklanacaktı. İlk yarışım olan Urla için yola çıktım. Urla’da kaldığım otelin sabah kahvaltısında Resa üstadı gördüm. Tek taraflı tanıma olduğundan rahatsız etmek istemedim ve tek başıma kahvaltımı ettim.

Yarışma yerine geldiğimde ilk Turgut üstat ile tanıştık ve sohbet ettik. Daha sonra Ömer üstadı tanıdım. Forumdan tahmin ettiğim insanları gerçek hayatta karşılaştırmaya başladım. Bu ve sonraki yarışların çoğunda bol bol gözlem yaptım. Çanakkale hariç, hiçbir yarışa  sevdiklerimi getirmedim (aşırı ısrarlara rağmen). Birincisi bağımsız olabilmek, ikincisi de rahat gözlem yapabilmek için.    

Urla’da grubumda 22 kişi vardı. İlk yarışım olduğundan bir kişiyi geçersem başarıdır diyordum. Turgut üstada da öyle söyledim: “Sondan ikinci olmak bana yeter”. Güneşin altında numaralandırma yapıldı. Gölgede bekleyip, en sonlara doğru numaralandırma yaptırdım. Sonra otobüslere binip Karantina Adası’na gittik. Gerekli bilgiler verildikten sonra yarış başladı. Son 200 veya 300 metrede bir bayanı geçip yarışı bitirdim. Geçtiğim bayan yarışmacı Lale Hanıma son metrelerde sizi geçtim, kusura bakmayın türünde bir konuşma yaptım.  Sonuçlar açıklandı benim derecem yok. Lale Hanım 40:59 yüzdüğüne göre benim sonucumda benzer olması gerekirdi. Neyse durum anlaşıldı; hakemler yanlış numara anons etmişler. Sürem 40:28 ve sıralamam 7. Tamam dedim, artık yüzmeyi öğrenmeye başlamışsın.

Bu sırada boğaziçi elemeleri açıklanması gereken tarihte açıklanmamıştı. Daha sonra açıklandığında elemelerden geçmiştim. Ama, bir önceki sene ile bu elemelerde yüzüşüm arasında nerdeyse hiç fark yoktu. Bu sene yapılan elemelerin daha adilhane olduğunu gördüm. Geçen sene ki elemelerde Celal Bey’e “bu elemerin hiç doğru olmadığını, yarıştırırsınız herkesi 1km de sürelerinide verdiğinizde kimsenin gıkı çıkmaz” demiştim. Etkisi mi oldu acaba? Smile

Yarıştan bir gün önce çantalarımızı almaya gittiğimde Turgut üstadla karşılaştık. Yarış günü, yine forumdan birçok insan gördüm. Çoğuyla selamlaştık. Teknede Wizard ile tanıştık. Forumdaki çoğu insanında sahip olduğu  dost canlısı özelliğine sahip iyi insan wizardla, epey sohbet ettik. Tekneden iskeleye indik ve bir süre sonra yarış başladı. Kimsenin üstüne atlamamak için en sonlarda denize atladım.

Yarışmadan önce kemdimce bir sürü analizler yapmış ve ona göre bir plan kurmuştum. Bunlardan biride; Karadenizin suyu soğuk, Marmaranın daha sıcaktır diye düşünüp, kuzeyden güneye akan üst akıntının daha soğuk olacağını kafama kazımıştım. İlk atladığımda su soğuktu, boğazın ortalarına geldiğimde su daha sıcaktı. Ben herhalde akıntıyı daha buladım diye düşünüyorum. Yüzüyorum, yüzüyorum su soğumuyor. Kafam allak bullak. Ama bakıyorum bir yandan da akıp gidiyorum. Masterswimm’in dediği gibi karpuz kabuğu gibiyim. Kuruçeşmeden çıkmaya başladığımda su yine soğudu. (Demekki akıntı sıcakmış, ters akıntılar soğuk).

Boardda dereceme baktım:1:04:19. Benim için çok güzel sonuç. 

Umarım bu senenin yarışlarını seneye anlatmam. Smile Biraz daha fazla zaman ayırmam gerek....

Yukarı Dön
Hermias View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 02 Jun 2011
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 1584
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Hermias Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Jul 2013 Saat 12:46pm
Fuat bey,Hoşgeldiniz..Antrenmanlarınızı da bekliyoruz..
Technique is an important skill to learn and is one of the key differences between amateur and elite swimmers.
Yukarı Dön
wizard View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 24 Sep 2011
Konum: Eskişehir
Durum: Aktif Değil
Points: 2135
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı wizard Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Jul 2013 Saat 1:21pm
Fuat bey, Annenize Allah'tan acil şifalar dilerim. Umarım şimdi iyidir...

Güzel yarış anılarınızla foruma yeni bir renk ve heves getirdiğiniz için, sağolun varolun...

Övgü dolu sözleriniz için teşekkür ederim, sizin güzel kalbiniz görmek istediği güzellikleri görmüştür...
Düzenleyen wizard - 03 Jul 2013 Saat 1:28pm
Yukarı Dön
madenizli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 21 Mar 2012
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 754
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı madenizli Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Jul 2013 Saat 1:26pm
Sevgili Fuat,
Aramıza hoş geldin. Ne iyi ettin de geldin. Burası yaş gözetmeksizin herkesin birbirinden öğrendiği ve herkese öğrettiği derya deniz bir okul. Adından da belli yuzuyoruz, saygı, sevgi, dostluk, arkadaşlık içinde...
don't give in without a fight...
Yukarı Dön
Dolphin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 18 May 2011
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 1191
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Dolphin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Jul 2013 Saat 1:29pm
Foruma hoşgeldiniz.
Hikayenizden bizler gibi bir yüzme gönüllüsü olduğunuzu görüyoruz.
Sizinle Marmaris 'te yarışın büyük bir bölümünde ,ardından Alanya da yarışın sonunda denk gelip beraber yüzdük.Hatta Alanya yarışının sonunda durdunuz ,ben yarış bitmedi dediğim halde  çıkış önceliğini bana vererek beni çok şaşırttınız.
Yüzüş sürelerimiz birbirine çok yakın.Kaş yarışında çok güzel yüzmüşsünüz ,ordaki sürenize bakıp ben katılsaydım 2.30 civarı bitirebilirdim diye düşünüp sevindim.
Sizi tebrik ediyor,başarılarınızın devamını diliyorum.
Yukarı Dön
cantacy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 20 Jul 2010
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 270
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı cantacy Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Jul 2013 Saat 1:32pm
Aynı tempoyla yazmaya devam Fuat bey. Annenize acil şifalar dilerim. Geçte olsa Boğaz sonrası Çanakkale gündemini alacağı için sizin 2012 Çanakkale maceranızıda bekliyoruz...
İsmail_F
Yukarı Dön
likorinos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 11 Jul 2012
Konum: İstanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 674
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı likorinos Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Jul 2013 Saat 1:49pm
Fuat, aramıza hoşgeldin!
 
Sen bizleri yazdıklarımızdan tanıyorsun zaten, bizler de seni yazdıklarından keyifle okuyacağız, tanıyacağız...
 
İlk yazılarını bir solukta okudum, devamını dilerim...
 
Samimi, cana yakın, alçak gönüllü insanların bir arada bulunduğu forumumuza tekrar hoşgeldin, safalar getirdin.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 24>
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,195 Saniyede Yüklendi.