yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Antreman Programı Araştır
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - X_103 Antrenman programı
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

X_103 Antrenman programı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 5>
Yazar
Senior Member
Senior Member
Simge

Durum: Aktif Değil
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı X_103 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: X_103 Antrenman programı
    Gönderim Zamanı: 11 Jul 2008 Saat 6:07pm
Bugün 1250 mt yüzdüm.Fazla zorlanmadım.Bir dahaki antrenmanda 1500 mt yüzmeyi hedefliyorum.

11 temmuz 2008,13 Yaş,Erkek,Adana

300 mt Isınma
100 mt Serbest
100 mt Serbest ayak
100 mt Sırt
100 mt Sırt ayak
50   mt Dolphin ayak
200 mt Kurbağa
100 mt Kelebek
200 mt Soğuma

100 mt Kelebeğen son 25 metresi dışında pek zorlanmadım.
Yukarı Dön
X_103 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı X_103 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Jul 2008 Saat 11:21pm

Bu arada Pazartesi günkü programımı çıkardım.1250'yi çok rahat yüzdüğüm için mesafeyi 2050 ye çıkarıp kendimi iyice zorlamak istedim.

300 Isınma 
250 Serbest
150 serbest ayak
100 sırt
100 sırt ayak
100 dolphin ayak
400 kurbağa
100 Kurbağa Ayak
100 kelebek
2x25 Serbest Sprint
2x50 Serbest Sprint
2x50 Kurbağa Sprint
200 soğuma

Şöyle bir antrenman izleyeceğim.Sprint derecelerimi yazarım.
Yukarı Dön
Poseidon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Poseidon Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Jul 2008 Saat 1:14pm
Antremanlarını kafana göre mi oluşturuyorsun yoksa bir hoca veya program çerçevesinde mi?
Herşey suda başladı...
Yukarı Dön
X_103 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı X_103 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Jul 2008 Saat 4:11pm
Çağrı hoca böyle bir sıralama önerdi.Sonra havuzda bir hocaya sordum iyi bu antrenman dedi.Mesafelerdede açıkcası 1250 az geldi.Havuzda araya sprint sıkıştırıp kurbağa ve kelebeği artırdık.Böyle oldu.Bir sakıncas ıvarsa söylerseniz çok memnun olurum hocam.
Yukarı Dön
Cagri View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Cagri Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Jul 2008 Saat 7:01pm
13 yaşında çok isteklisin tebrik ederim. Antreman aralarına en azından bir iki hafta daha sprint katmasan iyi edersin aslında. Hızını ölçmek istiyorsan soğumaya geçmeden önce sudan çıkıp bir boy yarış yapabilirsin kendi başına. Ama çalışmaya yeni başlamışken fazla sprint kasların gelişimini engeller.
Bir senkronize yüzücü boğulursa takım arkadaşları da boğulur mu?
Yukarı Dön
X_103 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı X_103 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Jul 2008 Saat 8:33pm
Tmm o zaman sprint yerine normal yüziyim abi.
Yukarı Dön
X_103 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı X_103 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Jul 2008 Saat 12:47pm
Bir şey soracağım bu arada.Serbest ayak,Sırt ayak vs. Çalışırken tahta kullanmamı öneririmisiniz?
Yukarı Dön
Cagri View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Cagri Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Jul 2008 Saat 3:00pm
Bir sakıncası yok, kullanabilirsin. Zaten serbest ayak çalışırken tahtasız yapılabilir mi bilmiyorum? Bir de sırta nasıl çalışıyorsun? Tahtayı göğsüne alıp mı yoksa ellerini arkaya uzatıp tutarak mı?
Yukarı Dön
X_103 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı X_103 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Jul 2008 Saat 7:55pm
Göğsüme alarak çalışıyorum.Bu arada Bugünkü Antrenmanda 2900 mt. yüzdüm ama iki taksitle  hemen yazayım;

İlk Antrenman  800 mt
300 Isınma
250 Serbest
150 Serbest Ayak
100 Sırt
Bazı serbest çocuklar gelip hauvuz işgal edince yarım bıraktım.Yarım saat sonra diğer antrenmana başladım.

2. Antrenman 2100 mt.
300 ısınma
250 serbest
150 serbest Ayak
100 Sırt
100 Sırt ayak
100 Dolphin
400 Kurbağa
100 Kurbağa Ayak
100 Kelebek
150 Serbest
150 Kurbağa
200 Soğuma

Açıkcası Çağrı hocanın zorlarsan 2000 yaparsın deyişinden sonra bu cesareti buldum.Çok zorlanmadım ama yavaş bir tempoyle yüzdüm.(Kurbağalar 100 mt. ort. 2:30,Serbest ort.2:10) gibiydi tempom.Serbest ayak,Dolphini çok rahat geçtim.Tek zorlandığım bölüm yine kelebeğin son 25i oldu.Ama geçen antrenmana göre çok rahattım.

Not:Şuan Bizim asıl havuz tamiratta.Biz 3 sporcu olarak yüzme öğrenenlerin olduğu kademeli yarı olimpik havuzda yüzüyoruz.Kulvar olmadığı için zaten zor oluyor.Ama yakında havuzumuza geçeceğiz.

Düzenleyen X_103 - 14 Jul 2008 Saat 8:27pm
Yukarı Dön
Cagri View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Cagri Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Jul 2008 Saat 11:23pm
Gerçekten inanılmaz 2900 metre. 15-16 yaşındakiler zaten 3500 kadar antreman yapıyorlar. 13 yaşında bile bunu yapabilecek gücü buluyorsun kendinde. Yine de çok fazla zorlama. Yabancıların "burnout" dedikleri bir şey var. Çocuklar daha erken yaşta tüm enerjilerini harcıyorlar. Bu da  en verimli olacakları yirmi yaş civarıan gelmeden isteklerini ve güçlerini kaybetmelerine neden oluyor. Özellikle Çin her sporda bunu yapıyor. Bir bakıyorsunuz 15-16 yaşında çocuklar olimpiyatlara katılıyorlar. Ama bir sene sonra hiçbiri sıradan yarışlarda bile gözükmüyor. Sen de kendini koru, gereğinden fazla zorlama.

Sırt ayak çalışmasını bir dahaki sefere diğer şekillerde de deneybilirsin. İki elini de kulacın suya girecekmiş gibi arkaya doğru dümdüz uzat. Yüzme tahtasını da iki noktasından tut. Avuç içlerin havaya bakıyor olsun. Tahtayı da kolların altına alma serbest çalışması gibi. Tuttuğun kısım sana yakın olan kısmı olsun. Göğüs üstüne koymak yerine böyle yüzersen dengeni sağlamayı daha iyi öğrenirsin.

İkinci bir sırt çalışması da yine aynı şekilde ellerini uzatarak başlıyor. Ama bu sefer tahtayı bir köşesinden tutup hafifçe havaya kaldırıyorsun, suya girip dengeni bozmasına ve sürtünmeyi arttırmasına izin verme. Bileklerin ve dirseklerinin altında kalan kaslarının biraz zorlandığını hissedebilirsin, rahatsız bir pozisyon. Ama bahsi geçen kaslarını da ısıtmış oluyor.

Yine ellerin arkaya uzanmışken hiç tahta kullanmadan da yüzebilirsin tahta olmadığı zaman.
Yukarı Dön
X_103 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı X_103 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Jul 2008 Saat 11:32pm
Saolun çağrı hocam bir dahaki hedefim 2200 metre.Ama tempomu arttıracağım.3-4 Antrenmandan sonra derecelerimi yazmaya başlarım.Eskiden 750 mt antrenman yapardım üstelik haftada 2 gün.Bazen gidemezdim.Burada daha çok fırsatım oluyor.Galiba 3-4 antrenmandan sonra 50 serbesti 36'nın altında,50 kurbağayıda 45'in altında yüzebilirim.Ama öncelikli hedefim 100 mt kurbağayı 1:40 ın altında yüzmek.Bunun içinde 50 kurbağamın 40 civarı birşey olması lazım galiba.Gaziantep'te MEB yarışlarında madalya yüzü görmüştüm.Fakat okul takımında 2 arkadaş çok kötü olunca kütahya'ya gidememiştik.Adana'da bu iş daha zor çünkü çok iyi kulüpler var.Ama bu tempoyla bu yazı geçirirsem derecelerim bayağı düşer sanırım.Bu arada Çağrı hocam size bir şey soracağım.Benim boyum 1.70,Kilomda 50.Yüzme için ideal boy ve kilodamıyım sizce?tabi yaşıma göre.
Yukarı Dön
Cagri View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Cagri Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Jul 2008 Saat 11:41pm
Boyun da kilon da çok güzel. Hatta yaşına göre uzun boylusun. Sanırım sen de benim gibi 192/75 olursun gelişimin tamamlandığında.

50 kurbağayı 40 saniyede yüzmeye başlarsan birlikte çalışabiliriz çünkü ben de ancak o kadar yüzüyorum :)
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 5>
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,133 Saniyede Yüklendi.