yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Genel Konular
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Maraton yüzmek için antreman
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Maraton yüzmek için antreman

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 7>
Yazar
Groupie
Groupie
Simge

Durum: Aktif Değil
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı T-16 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Maraton yüzmek için antreman
    Gönderim Zamanı: 03 Dec 2008 Saat 2:44pm
Merhaba.
Yaklaşık bir aydır forumu zevk ile takip ediyorum ve bu attığım ilk mesaj.
Orta okul Lise çağlarımda 3 sene kadar KSK altyapısında su topu oynayıp bıraktım.
Fakat yüzme hep hayatımda var oldu, üniveristede havuz olmaması sebebiyle başka sporlara yönelsemde yazları denizde kendi antremanlarıma devam ettim.
Uzun mesafe yüzme fikri ozamandan beri hayallerimde.
Şimdi ise 30 yaşındayım ve eşim ile bearber yeni üye olduğum spor salonunun kapalı 23 metrelik havuzunda 2 aydır kendi başıma antreman yapmaya çalışıyorum.(Haftada 3gün)
Genellikle 1500metre hiç durmadan serbest yüzüp üstüne sprint kelebek ve ayak çalışması yapıyorum.
Fakat antremanlarım bir düzene dayanmıyor.

Sizce bu şekilde antreman yapmak gelişmemi yavaşlatırmı?
1500metre derecem 24-25 dakika civarlarında.
Acaba boğaz geçme yarışlarını ve kaş-meis i tamamlayabilirmiyim?

Yukarı Dön
Poseidon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Poseidon Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Dec 2008 Saat 4:11pm
1500 metre için derece çok iyi. Daha düzenli bir antremanla bu rahatlıkla gelişir. Ama bu mesafeyi yüzüp üstüne kelebek ve ayak çalışması bana biraz ters geldi. Bence bunlar birbirinden farklı konular. Birisi sprint diğeri uzun mesafe. Bu konuda Nightcrawler (Mr. Bad Guy) daha doğru yorumlar yapacaktır.

Maratonlara gelince; Boğaz çok rahat. Bu derecede olmayan arkadaşlar bile 1:05 gibi sürelerde bitirebiliyorlar, tabii akıntıya kapılmamak şartı ile. Kaş-Meis için ise biraz daha yükleme yapmak şart. Geçen sene boyunca düzenli antreman yapan Amadeus, Nightcrawler ve son 4-5 hafta yüklemeli antreman yapan ben dahil TSYD'den 3 kişi tamamlamayı başarmıştık.

Herşey suda başladı...
Yukarı Dön
T-16 View Drop Down
Groupie
Groupie
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı T-16 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Dec 2008 Saat 8:08pm

Cevap için teşekkürler.

Bende sitede yapılan antreman programlarını okuyunca çok basit ve sabit bir antremanı uyguladığımın farkına vardım.
Fakat bu kadar karmaşık programları aklımda tutup uygulamak ta çok zor geliyor.
Spor salonunda yüzme konusunda deneyimli bir antrenör olmaması bir handikap.

Yüklenme antremanı konusunu biraz açıklamanız mümkün mü?

Birde takla atmayı artık öğrenmem lazım galiba.LOL
Yukarı Dön
amadeus! View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı amadeus! Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Dec 2008 Saat 11:31pm
Merhaba, altyapısı olan bir arkadaşla beraberiz. Öncelikle sana sorularım olacak:
23 metrelik havuzda 1500 metre yüzerken (33 tur yüzmelisin) eşinden rica etsen şunları not edebilir mi?
  • Her tur ayrı ayrı not edilerek her 46 metreyi kaç saniyede geçiyorsun?
  • Her tur ayrı ayrı not edilerek her 46 metreyi kaç kulaçta alıyorsun?
  • Başlangıç nabzın kaç?
  • 1500 bitince nabzın kaç?
  • Boy ve kilon nedir?

Kendimi doktor giibi hissettim yahu!

Yukarı Dön
Poseidon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Poseidon Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Dec 2008 Saat 8:28am
Yüklenme konusunda özellikle Resa ve Amadeus'un geçen seneki antremanları yol gösterecektir. Aslında nizami ölçülerdeki bir havuzda antreman yapmak da bana göre önemli, en azından orantısal değil gerçek dereceleri tutmak açısından. Ve evet, 1500 yüzeceksen taklalar hem dinlenme hem de ekstra mesafe sağlıyor. 
Herşey suda başladı...
Yukarı Dön
T-16 View Drop Down
Groupie
Groupie
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı T-16 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Dec 2008 Saat 8:34am
23 metrede 33 tur yüzüyorum zaten ve o son 3 tur psikolojik olarak çok ağır geliyor.Smile

Diğer sorduğun konularda ise şu an için cevap verebliceklerim.

Boy 1.87 kilo 84
Az kulaç ile gitmeye odaklanarak 14-15 kulaçta 23 metreyi gidebiliyorum ama 1500 yüzerken hiç saymadım.

Diğer konular ise şu an için bir soru işareti.
Anlaşılan benim hanıma biraz dil döküp birde kronometre almam lazım.Embarrassed
Yukarı Dön
Poseidon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Poseidon Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Dec 2008 Saat 6:02pm
Saniyeli kol saati yeter, tabii benim gibi tembelsen...
Herşey suda başladı...
Yukarı Dön
amadeus! View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı amadeus! Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Dec 2008 Saat 10:07pm
Sorularımı cevapladığında sana çeşitli yorumlar yapabilirim. Boyunu dikkate alırsak, 23 metreyi rahatlıkla13-14 kulaçta alabilmelisin. Ama senden ricam, kulaçlarını ve temponu düşünmeden sadece 1500 metre yüz, kenarda biri kulaçlarını ve derecelerini tutsun. merakla bekliyorum.
Yukarı Dön
T-16 View Drop Down
Groupie
Groupie
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı T-16 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Dec 2008 Saat 8:11am
Öncelikle ilginize teşekkürler.

Bayram sebebiyle bir süre ara veriyorum ilk antreman yapabileceğim tarih 12 si gibi duruyor şu an.
O yüzden biraz bekleticem cevapları.

Zaten bu haftada hastalık yüzünden sadece pazartesi gidebildim.
Umarım çok gerilemem.

İyi bayramlar herkeze...

Düzenleyen T-16 - 05 Dec 2008 Saat 8:11am
Yukarı Dön
T-16 View Drop Down
Groupie
Groupie
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı T-16 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Dec 2008 Saat 6:21pm

Dün 10 gün aradan sonra antreman yapabildim.

Fakat ne yazık ki kronemetre tutacak kimseyi bulamadım ve derecelerimi gene yazamayacağım.
Fakat dediğiniz gibi 1500metre yüzdüm ve toplamda 24  dakikada tamaladım.
Kulaçlarımı saydım.
Başlangıçta 14-15 kulaçta 23 metre gidiyorum.
son turlarda ise sayı  21-22 ye kadar çıkıyor.

Sanırım süzülmeyi pek başaramıyorum.
Yüzmeyi öğrenirken bu forumda yazılan yada bloglarda anlaılan gibi yüzmeyi öğrenmediğimi şu an anlamış bulunuyorum.
Yeni teknikler mi gelişti yada ben su topu oynayacağım için mi ban bu şekilde öğretildi bilmiyorum ama bize hep sopa gibi yüzmemiz öğretilmişti.
Vücudumu çevirmek yasaktı. 
Güçlü ayak vuruşları ve kulaçlar aynı şekilde anlatılmasına rağmen yüksek dirsekten hiç haberim olmadı.
Sanırım daha çok şey öğrenmem gerek.Smile

Yukarı Dön
amadeus! View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı amadeus! Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Dec 2008 Saat 8:44pm
Haklısın, dünyada artık serbest stilde kullanılan yöntem (50 metrelik sprintler hariç) 'front quadrant freestyle' diye adlandırılan stil. Kalça rotasyonu, kulacın ileriye uzayıp bekletildiği bir stil. İlk uygulayıcılarından biri de efsanevi Alexander Popov'du.
Uzun boylusun, 23 metrelik havuzda ne olursa olsun kulaç sayın 16'nın üzerine çıkmamalı. Demek ki son turlarda yorulup stilini bozmaya başlıyorsun. Sana tavsiyem 1500'ü tek kerede yüzmek yerine intervaller yapman. Interval aralarındaki dinlenme süren her idmanda biraz daha kısalabilir. Örneğin 8X200 veya 4X400 yapabilirsin (set aralarında 30-60 dk. dinlenme ile başlayabilirsin. Her sette kulaç sayın ve hızın sabit olmalı. Bir de böyle dene istersen.
Yukarı Dön
T-16 View Drop Down
Groupie
Groupie
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı T-16 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Dec 2008 Saat 1:18pm
Merhaba,

Uzun zamandır yazamadım ama antremanlarıma devam ediyorum.
Tavsiye ettiğniz üzere artık 8x200 şeklinde setler yapıyorum.
Hala derecelerimi ölçemedim ama yakında yazabileceğim çünkü kronometreli bir saat alabildim sonunda.
Ayrıca takla çalışmaya başladım.
Fakat tekniğini bilmediğimden zorlanıyorum. Atamadığım her takla ritmimi fena bozuyor ama vazgeçmiyorum.
Takla tekniği ile ilgili bir şey bulamadım forum da.
Tavsiyesi olanlar paylaşırsa sevinirim.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 7>
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,141 Saniyede Yüklendi.