yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Genel Konular
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Çocuklar ve Yüzme sporunun etkileri nelerdir?
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Çocuklar ve Yüzme sporunun etkileri nelerdir?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Newbie
Newbie
Simge

Durum: Aktif Değil
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Dwyane Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çocuklar ve Yüzme sporunun etkileri nelerdir?
    Gönderim Zamanı: 01 Feb 2007 Saat 1:26pm
Özellikle çocuklarla yüzme sporunun ilişkisini merak ediyorum. Çocuklar yüzme sporuna kaç yaşından önce başlamamalı? Çocukların p........olojik ve fiziksel gelişimlerine yüzmenin etkisi nelerdir? Top ile yapılan diğer takım sporlarına göre yüzmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Yüzme sporunun çocuklar ve ebeveynleri açısından zorlukları ve avantajları nelerdir? Bu konularda tecrübesi olan dostların ve uzmanların görüşlerine
ihtiyaç duymaktayım. Bilgisi olanlar beni konuda aydınlatırlarsa çok sevinirim.
Yüzme sporuna gönül veren ve ilgi duyanlarla, ilgilenmeyi düşünen herkesin bu siteden istifade edebileceğini düşünüyorum. Bu platformu hizmete açanlara çok teşekkür ederim. Spor konusunda son derece yetersiz bir bilinç altyapısına sahip olduğumuzu düşündüğüm halde olayların giderek daha bilinçli bir şekilde geliştiğini görmek gelecek açısından beni son derece memnun etti. Herkese teşekkürler...
Yukarı Dön
Amadeus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Durum: Aktif Değil
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Amadeus Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Feb 2007 Saat 9:47pm
Merhaba Dwyane,
Sorularının cevabı gerçekten uzmanlık gerektiriyor. Ben yıllardır yaptığım gözlemler, yüzme antrenörleriyle yaptığım sohbetler ve okuduklarımdan öğrendiğim birkaç konuyu paylaşabilirim: Destekleyici malzemeler kullanarak çocuklar her yaşta yüzebilir, ama kolluk, simit vb. malzemeleri kullanmadan yüzmeye başlayabilmesi için akciğer kapasitelerinin kendilerini suyun üzerinde taşıyabileceği yaşa gelmesi gerekiyor. Bu yaş, gözlemlerime göre genelde 5-6 civarı. Yüzme sporu çocukların arkadaşlarıyla birlikte ve bir eğitmen gözetiminde kendilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Çok erken yaşlarda başlanabilen bir spor olması nedeniyle de başka branşlara geçebilecek sağlam bir fiziksel altyapı oluşturuyor. Yüzme bireysel bir spor olarak tanımlansa da esasında lisanslı yüzücüler bir takım adına yarışıyorlar, yarışmalarda takım puanları açıklanıyor, bayrak yarışları yapılıyor. Antrenmanlar da takım halinde yapılıyor. Yani bireysel yönü olmakla birlikte sosyal yönü de çok güçlü bir spor. Yüzmenin topla yapılan takım sporu versiyonu da var: sutopu. Bu spora başlamak için de önce birkaç yıl iyi bir yüzme altyapısı edinmek gerekli. Çocuklarda yüzmenin yararlarıyla ilgili güzel bir makale var:
ayrıca çocuklarımızın obezite tehlikesinden uzak durabilmesi için de yüzme çok yararlı:
Yüzme ebeveynler açısından en meşakkatli sporlardan birisi. Özellikle sabah 6:00 antrenmanlarına çocuğunu yaz kış g.türmeyi sürdüren velilerin ellerini öpmeli. Sonuçta çocuğunun gelişimini görmek, bir de alınan madalyalarla süslenince sanırım velilerin yorgunluğunu bir nebze olsun azaltıyordur. 
sevgiler
Amadeus
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,063 Saniyede Yüklendi.