yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Antreman Programı Araştır
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Hermias'ın 2011-2012 sezonu antrenmanları.
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Hermias'ın 2011-2012 sezonu antrenmanları.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 37>
Yazar
Senior Member
Senior Member
Simge

Durum: Aktif Değil
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Hermias Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Hermias'ın 2011-2012 sezonu antrenmanları.
    Gönderim Zamanı: 03 Oct 2011 Saat 6:27pm
Herkese merhaba,

Bugün, sezonu taç sproun 22 m. lik havuzunda açtım.Bu sene Meis-kaş,İstanbul boğazı ve Çanakkale boğazı yarışlarına katılmayı planlıyorum..

Yaz boyunca denizde ve havuzda fırsat buldukça 1500-2000 metreler yüzdüm.Bunlar yavaş ve orta tempodaydı..

Bu sezon haftada 4 antrenman yapmayı planlıyorum.2000-2500 metrelerle başlayıp max. 3500 m. olacak şekilde devam edeceğim..Omuzum  arasıra sinyal veriyor..Umarım bu sezonu problemsiz atlatırım.

Bu seneki hedefim 15x100 Int :1'40" setini 1'30" larda nefes nefese kalmadan tamamlamak..Bu arada Kilo 80 kg.Kilo hedefim 72-74 arası.

03.10.2011(2376 m.)

330 m. ısınma
Set
10x110 Int:2'10''  kayıt(1'50",1'45",1'46'',1'45'',1'45'',1'44'',1'47",1'48",1'48",1,50")
Nabız :168
R:1
2x44 Kurbağa yavaş

10x44 Int :1  Kayıt(çoğu 40"-41" son ikisi 38",36")

2x44 Kurbağa yavaş

Soğuma
3x110 (teknik odaklı yavaş yüzme)

Technique is an important skill to learn and is one of the key differences between amateur and elite swimmers.
Yukarı Dön
resa View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı resa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Oct 2011 Saat 10:17pm
hermias sezonun hayırlı uğurlu olsun,kendine hedef koyman çok güzel.
"Bu seneki hedefim 15x100 Int :1'40" setini 1'30" larda nefes nefese kalmadan tamamlamak..Bu arada Kilo 80 kg.Kilo hedefim 72-74arası."demişsin
bu seti tamamladığında işlem tamamdır.yapabileceğin bir set ama hiçde kolay değil çok çalışmalısın.şu an türkiye'de bu seti yapan master sayısı 20 yi geçmez.bilmem nightcrawler bana katılırmı.kiloyu kafana takma, boyuna göre şuan ki kilondan 2-3 kilo vermen yeterli.
konuşalım beraber antreman yapalım haydi kolay gelsin.

Düzenleyen resa - 03 Oct 2011 Saat 10:17pm
Yukarı Dön
basbariton View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı basbariton Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Oct 2011 Saat 9:13am
hermias, sezonun hayırlı olsun..güzel neticelere ulaşsın..
omuzundan bahsetmişsin..bana kalırsa bir baktır..sorun varsa gereğini yap..aksi halde sonradan insanın başına çok iş açıyor..koyduğun hedef sağlam bir omuzu gerektiriyor..
ihmale gelmez..herşey gönlünce olsun..
to avoid criticism ; do nothing,say nothing,be nothing..!!
üslubu beyan..aynıyle insan..
yürü hür maviliklerin bittiği yere kadar..insan bu alemde hayal ettiği müddetçe yaşar..
Yukarı Dön
butterfly View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı butterfly Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Oct 2011 Saat 10:05am
Yeni sezonun hayırlı olsun,

benim  yaklaşık 2 sene olacak neredeyse başlayalı, yüzerek kas yaptım ama hiç kilo veremedim boğazdan kısmadan kilo vermek biraz zor olacaktır

Bu arada video nu izledim bence 3 kol nefes başarılı aynı şekilde devam edersen hedefini tutturman zor olmayacaktır.
Başarılar...

Düzenleyen butterfly - 04 Oct 2011 Saat 11:19am
Yukarı Dön
Hermias View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Hermias Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Oct 2011 Saat 8:23pm
Resa, Basbariton, Butterfly..
İyi dilekleriniz için Çok teşekkürler..

Resa,
Umarım dediğim hedefe ulaşabilirim .Gerçekten zor bi hedef bu sene boğaz yarışı öncesi bu seti  zar zor 5 kere yapabiliyordum..Eminim taç sporda bir çok kere karşılaşacağız ve sıkı antrenmanlar yapacağız.

Basbariton,
Daha önce de omuzumla ilgili uyarıda bulunmuştun.Bunu kulak ardı etmedim hala aklımda.İş yoğunluğumdan dolayı ancak 2 hafta sonrasına randevu alabildim.Omuz üzerinde uzmanlaşmış bir ortopediste gideceğim.Uyarın için çok teşekkürler..Sağlık herşeyden önce.

Butterfly,
Bence, Birisi yüzdüğünde aslında su içerisindeki bir uçak gibi.Bu sebeple uçağın 2 motorununda çalışması gerek.Yani her 2 omuza:/kola binen kuvvet eşit olsun ki ikisi de eşit derecede yıpransın..2 kol 1 nefeste kondisyon olarak daha avantajlısın ama kollardan birine çok daha fazla yük biniyor ve su içerisindeki simetri tam olarak sağlanmıyor.Bu sebepten dolayı  3 kolda 1 nefes alarak yüzmeyi alışkanlık haline getirmeyi planlıyorum..
Technique is an important skill to learn and is one of the key differences between amateur and elite swimmers.
Yukarı Dön
masterswimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı masterswimmer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Oct 2011 Saat 8:34pm

Harika bir paylaşım nightcrawler... Teşekkürler...

Adama soruyorlar uzun dönem başarı için bir reçeteniz var mı diye. Hoca diğer tüm branş ve sporlarda da geçerli olan bir kural var diyor. Yeteneği geliştirmek için 10.000 saat üzerinde çalışmanız gerekir diyor ve ekliyor benim genç sporcularımdaki program yıllık 1.000 saat diyor. 10.000 saat te minimumdur diye ekliyor.

Düzenleyen masterswimmer - 06 Oct 2011 Saat 9:17pm
Don't fear moving slowly forward...fear standing still (Yavaş bir biçimde ilerlemekten korkma... durmaktan kork) -Kathleen Harris
Yukarı Dön
Hermias View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Hermias Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Oct 2011 Saat 7:30pm
Bugünkü antrenmanında mesafeler uzadıkça ideal kulaç sayımı kontrol edemediğimi gördüm.Aşağıdaki 5x110 luk seti aslında 10x110 olarak planlamaıştım.İlk 3. tura kadar kulaç sayım ilki 14  ikinci ve üçüncüsü sırası ile 15-16 idi.Ancak son iki de kol sayılarım 17-18 lere çıkınca devam etmemeye karar verdim.Aşağıdaki 15x44 lik sette ise kol sayım hep 15 di çünkü interval arası dinlenme sürem yeterliydi.Bu arada alışkanlık oldu artık kol saymadan yüzemiyorum :))..

08.10.2011(2046 m)

330 ısınma

SET
5x110 int 2'15'' kayıt (1'35",1'37",1'37",1'40'',1'42'')
R:3
1x110 int 2'15'' kayıt 1'39''===>10x100 planlamıştım kol sayım arttığı için iptal ettim.

2x88 yavaş tempo kurbağa ve serbest

R:30"
15X44 int 1'   kayıt  (3 Tanesi 36"-37" geri kalan hepsi 39"====>kol sayım fix 15)

soğuma
5x44

Dün Resa abiyi gördüm.Uzun süredir görmemiştim.Şaşırdım çok formda ve genç gördüm.Beni yüzerken seyretti, testpitleri çok doğru ve benimde düzeltmeye çalıştığım şeylerdi.

Yukarı Dön
resa View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı resa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Oct 2011 Saat 10:57am
hermias hatalarını bilmen çok güzel,çoğu insan nasıl yüzdüğünün farkında bile değildir.şimdi iş sana düşüyor hatalarını düzeltmek senin elinde.dereceyle işin olmasın tekniğine odaklan kol sayılarını uzun yüzüşlerde 15-16/22 m. da tutarsan dereceler kendiliğinden iyileşek.uzun intervaller yapma önce 44 ler sonralarında 88 ler yap en son 110 lar.senin önünde yüzeceğin bir yarış olmadığından daha rahat olmalısın acele etme.hedefin şimdi teknik ve kondüsyon sonrasında derece.
bana abi antremanlarını sitede yazma sana nazar değiyor demiştin ,bende bunu sürekli düşünüyorum ama yazmadan duramıyorum gene yazmaya devam edeceğim.birilerinin yaptığı antremanları paylaşarak yüzme sevdalılarına örnek olması lazım.ara ara koştuğumdan 80 kilonun altına düştüm o yüzden sana gençleşmiş ve formda göründüm iltifatın için teşekkürler.
Yukarı Dön
Hermias View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Hermias Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Oct 2011 Saat 4:56pm
10.10.2011 (2200 M.)

Isınma
330 m. ===>Yavaş tempo kurbağa,serbest. Kulvarda 2 kişiydik.Yanımda yüzenin 
                    kulaçları neredeyse her seferinde kafama  değiyordu.Isınırken gözümü dört  açıp hemen boşalan kulvara geçtim.

SET
15X44 Int:1' Kayıt(ilki 40",son iki  37",36" , diğerleri 38" aralarda bir iki 39")Kulaç sayım 
                   gidişlerde 15 dönüşlerde 16.
R:3'

15x44 int:1'  Tekniğime odaklanmak için süreleri biraz uzattım. Kayıt (40"-41" sn.ler)
                   Kulaç sayılarım 15-16

R:3'
2x44 Kurbağa yavaş

3x110 Gelişmeli  Int:2'15" Kayıt (1'49",1'44",1'41") İşte bu sette kulaç sayılarım 
                                      17-18 hatta sonuncu da 19 u buldu.

Soğuma
2x44 yavaş

Düzenleyen Hermias - 10 Oct 2011 Saat 4:56pm
Yukarı Dön
Hermias View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Hermias Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Oct 2011 Saat 5:26pm
NightCrawler,

Evet! aynen dediğin gibi maraton hedefliyorum.Meis kaş.istanbul boğazı  ve çanakkale boğazı yarışlarına katılmayı düşünüyorum.Hele meis kaşı iple çekiyorum.
Dediklerini aynen uygulayacağım.
Yukarı Dön
amadeus! View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı amadeus! Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Oct 2011 Saat 8:43pm
Kol sayarak ve kol sayısını azaltıp kulaç mesafesini artırmak için çok yavaş ve iyice uzanarak, vücut rotasyonunu yapıp yüzmek gerekli.
Yavaş yüzerken hızlı olması gereken sadece 2 konu var: birincisi nefes alma süresi çok kısa olmalı ve baş hemen tekrar suya girmeli, ikincisi de dönüşler çok hızlı olmalı. Arzu ettiğin kulaç uzunluğunu yakaladıktan sonra kulaç frekansını artırıp amma velakin aynı kulaç uzunluğunu korumak gerekli. Tez gider menzil-i maksuduna aheste giden.
Spor yapabiliyorum; demek ki özgürüm!
Yukarı Dön
Hermias View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Hermias Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Oct 2011 Saat 3:51pm
NightCrawler,

Dün senin bahsettiğin antrenmanı yaptım.Sonuçlar aşağıda umarım doğru anlamışımdır.Kayıt olarak,44 mt. lik havuzda,  int 1' 43-45 sn. lere denk geliyor.İlk gidişte  sol kulaçla başlayıp bitişte duvara geldiğimde sağ kulacımı attığımda 14 kulaçlar ile gidip 15 kulaç ile dönüşü tamamlıyorum.

Aşağıda bold renkle yazdığım kısımda kulaç sayılarım arttı.Çünkü henüz yetersizim heralde.
Şimdi,maraton yarışlarına hazırlandığım için nasıl bir taktik ile çalışmalıyım..Aşağıdaki gibi nargilelerle mi devam edeyim yada Resa nın yaptığı gibi yıpratıcı antrenmanlar mı yapayım.
Yada senin gibi bir üstadın önerebileceği bir program var mı??

11.10.2011 (1500 m)

Isınma
2x44
SET
1X44 5 Nargile gidiş 14 dönüş 15 kulaç.
1x44 gidiş 14 dönüş 15 kulaç
R:1'
4x44 aralarda 5 nargile gidiş 14 kulaç-dönüş 15 kulaç
R:1'
8X44 aralarda 5 nargile gidiş 14 kulaç-dönüş 15 kulaç
R:1'30"
16x44 aralarda 5 nargile gidiş 14 dönüş 15 kulaç FAKAT SON 4 TANESİNDE GİDİŞ 15 KULAÇ DÖNÜŞ 16 KULAÇ OLDU.

Soğuma
100 m

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 37>
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,242 Saniyede Yüklendi.