yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Genel Konular
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Yurtdışı Açık Su Yarış Deneyimleri
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yurtdışı Açık Su Yarış Deneyimleri

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
Quanta 50 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 09 Jul 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 168
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Quanta 50 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Yurtdışı Açık Su Yarış Deneyimleri
    Gönderim Zamanı: 06 Aug 2017 Saat 7:47pm
Bu yıl Bulgaristanın kıyı kenti Varna'da 77.nci kez yapılan (1944 yılında 2.nci dünya savaşı yüzünden yapılamamış.) açık su yarışına katıldım, deneyimlerimi ve gelecekte araştırmak isteyenler olursa diye gözlemlerimi paylaşmak istedim. Aynı konuya,bu yarışa, çok ilgi ve mesaj gelmeyeceğini öngörerek Yurtdışı Açık Su yarışları diye konu başlığı attım ki benzer yarış deneyimleri olanlar, dilerlerse, buraya da yazabilsinler.
Zaman: Her yıl ağustos ayının ilk pazar günü. Bu yıl hava sıcaklığı 38°C , deniz suyu sıcaklığı 25 ° C . Parkur için sonra GPS koordinatlarını buradan vereceğim merak edenler google earth haritalarından bakabilirler. Ama parkur kısaca Varna limanının güney girişindeki Galata burnundan sudan startla başlıyor ve limanın kuzeyindeki sahil ve plaj bölgesindeki ikinci iskelede kurulu bitiş noktasıyla sona eriyor. Start ve finish arası düz hat 4.5 km. Yüzücülere direk yardımı olan tür bir aķıntı yok olduğu söylendi. Yarış hattına dik, yani sizi ya kıyıya ya da açığa atan akıntılardan bahsediyorlardı, net düz bir çizgiden yüzmek çok zormuş! Ben de duyduklarım ışığında açıķ deniz tarafından yüzeyim aķıntı beni kıyıya atarsa faydalanırım diye akıl yürüttüm...Çok açıktan yüzmüş oldum, yani yolu fazla uzattığım için teorim çalışmadı. Denizin iyice derin kısımlarında neredeyse yarışın %70 inde tek başıma yüzerek hep denemek istediğim açık deniz heycanını tattım, yendim gerçekten benom gobo ikinco açık su yarışına katılan bor yüzücü için çok değerli bir deneyim oldu.
     İki kez dış koridoru yani açık deniz tarafını korumakla görevli tekneler açık deniz tarafından gelip çok açıga düştün içeri dön diye uyarı yaptılar bana . Rotayı aşağı kırıp düzeltmeye çalışsam da bayağı geniş bir eğri oldu benim rota. Son 1.5 ya da 2 km lik kısımda ilk kez yaķınımda kulaç sesi duyunca çok hoşuma gitti 18-20 yaşlarında genç bir Bulgar yüzücü yaklaşıp geçmek istedi, anlaşılan o da açıktan almış beni görünce yan yana yüzmeye başladık denizin ortasında. Ben asıldıkça o da asılıyor 5 dakika kadar kapıştık çok zevkliydi. O benim önüme geçti ama gittiği yön bitiş bayraklarına doğru değildi...ben yine kıyı yönüne dönmeye çalışıyım dedim ve genç arkadaşı bıraktım! Sonradan buna rağmen çok doğudan direk kıyıya doğru yüzerek bitirince anladım ki genç yüzücü yön bulma sorunu yüzünden benden sonra bitirmiş olmalı.
Küçük ve iddiasız bir yarış ama benim için çok öğretici bor deneyim oldu. Katılımcı sayısı tarohi rekor yapmış, yapılan konuşmalardan anladığım kadarıyla toplam 300 kişiyi geçmiş. Ben kolumdaki kronometreye göre 1 s 19 dk 00 da tamamladım, henüz bu senenin birincisinin derecesinden emin değilim ögrenince yazacağım, geçen sene Bulgar Açık su ve 1500 m havuz milli yüzücüsü Aydarski 52 dk da eminim rahatça bitirmiş, deniz nasıldı çırpıntı varmıydı bilmiyorum ama bu sene deniz düze yaķındı. Paylaşmak istediğim herşeyi bir kere de yazmayayım. Deniz anaları ve yunuslar... ve yarışın organizasyon kritiği diğer mesajlarda.
Yukarı Dön
Quanta 50 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 09 Jul 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 168
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Quanta 50 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aug 2017 Saat 10:18am
Galata -Varna Maratonu diye anılan yarış hakkında diğer paylaşmak istediklerimi de bu mesaja sığdırmaya çalışacağım. Sırtımı iyice kremlememe rağmen yine de yandı, ayrıca tuzlu su yüzünden koltuk altlarım tahriş oldu. Bir daha ki sefer önlemleri biraz daha ciddiye alacağım. Yarış parkurundaki doğal faktörlere gelince oldukça bol deniz anası vardı. Marmaradan bildiklerime göre çok büyüktüler. Futbol topu kadar büyük olanlarına sık sık rastlıyorduk. İyi ve buğu yapmayan gözlüğün önemi ortaya çıķıyor. Ben eski gözlüğümle buğu spreyi kullanıyorum gayet rahat ettim deniz anası varsa diye suyun içindeyken kanız ilerye bakmak icap ediyor. Önünüzde varsa deniz anasını görüp sağ sol yapıp kolayca atlatıyorsunuz. Bir kez atlattım sanmama rağmen atlatamamışım sağ üst göğsüme çarptı bir tanesi, hemen bir yanma başladı, tüh ya artarsa acısı derken acı 3 ila 5 dakika sonra hafifledi ve o yoğunlukta neredeyse hissedilmez oldu, sorun olmadı. Tabii bir kez deneyimden acaba deniz anası tam etkili bir şekilde mi çarptı bilemem yanıltmayayım kimseyi. Üstelik karadenizde rastlanan bu tip Marmara fe Akdenize iniyor mu hiç fikrim de yok. İlgilenen olursa fotosunu gönderebilirim özel mesaj atarsanız. Açık denizde hem yol bulmak, kerteriz alman için kafa kaldırıp sık sık gözlem yaparken bir yandan da su altında 1 ila 1.5 m önünüzdeki suyu deniz anası için gözlemlemek sürekli in çık stilli bir yüzmeye sebep oluyor, iyi bir deneyim o anlamda. Yunuslar bizi başlangıç noktasına taşıyan Bulgar sahil güvenlik teknesinin yanında bir süre yüzüp bizim teknenin altına dalıp kayboldular. Sonradan görmedim onları ama uğurlu bir işaret gibi mutlu oldum orada olmalarına. .
Yukarı Dön
Quanta 50 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 09 Jul 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 168
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Quanta 50 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Aug 2017 Saat 4:45pm
Galata- Varna yarışına katılmak isteyenler olursa her yıl ağustos ayının ilk pazar günü sabah 7.00 sularında Varna Limanı Morska- Port Varna da  (Bulgarcası Morska Gara) Pasaportları ile başvurmaları yeterli oluyor. Önceden kayıt zaten yok. Bir masadan Deklerasyon kağıdı alınıp imzalanıyor ve 10 leva (5 Euro kadar) ,ücret ödeniyor. Deklerasyon kağıdınızla gittiğiniz bir diğer masalarda doktorlar kısaca tansiyonunuza bakıp sağlıklıdır diye imzalıyor Deklerasyon kağıdınızı. Bundan sonra bir başka sıraya girip dçkümanınızı verip kol bilekliği ve yarış tişortünüzü alıyorsunuz. T shirt pamuklu kumaştan yapılmış basit ama çok klasik ve hoş. Ayrıca aldığınız kupon yarış sonrası yarım litre soğuk su ve Sandviç olarakda geri dönüyor. Ama uyarayım o an su ihitiyacınız bu en az üç misli ben madalya törenlerini izlemeden yarıldım su ihtiyacı yüzünden...

      Ben her yarışıma bir önceki yarışımın verdiği t-shirtü yada şapka vs yi giyip yarış öncesi deneyimleri paylaşmak isteyenlerle açık mesaj vermek istiyorum. Kendi çapımda bunu gelenek haline getirmek istiyorum. İki bulgar yarışmacı bu senenin Boğaziçi yarışının Boneleriyle bekleşiyorlardı yarış öncesi hemen merhaba deyip konuştum ben de ordaydım  vs deyince kaynaşıverdik sağolsunlar çok yardımcı oldular. Yarışma ve yüzme dostluğu bir başka oluyor. Boğaz yarışının karizması çok yüksek elbette yurtdışında onu da bizzat görüp yaşadık.  

      Saat 9.00 sularında yarışçıları 3 ila 4 tekneye alıyorlar. Maalesef tüm duyurular sadece Bulgarca yapıldığı için yardım ya da tercüme şart. Teknelerle Galata burnu açığına 10 dakikada varılınca herkez yanında taşıdığı sırt ya da spor çantasını verilen beyaz torbalara koyup katılım numarasını torba üstüne yazıp teknede güvertede bırakıyor ve suya atlıyorsunuz. ( Sonra sahil güvenlik çantaları bitiiş iskelesine bırakmış oluyor oradan gönüllüler veriyor ) . Bu aralarda tuvalet ihtiyacı gibi zorluklarla karşılaşmayı tavsiye etmem çözüm pek yok. Denizde iki kırmızı şamandra koyulmuş arasına su içinde düz bir çizgide dizilmek gerekiyor  gençler bayağı şamata yapıyorlar neredeyse duyamıyacaktım başlangıç atışını. Saat tam 10 da geleneksel olarak yarış başlıyor.  Her başlangıç gibi şartlar ne olursa olsun büyük heycan ve harika bir duygu veriyor bana bu da öyle oldu. 
     Katılacak olan olursa muhakkak kendi üzerlerinde taşıyıp kullanacakları bir zaman ölçer tavsiye ederim. Herhangi bir kısıtlama yok bu konularda. Zira bitişte maalesef ilk 80 -100 yüzücüden sonrasını el kronometresi ile kaydedemiyorlar! birikme oluyor. Sadece bitirme amaçlı olursanız sorun yok ama ben eski yüzücü olduğumdan zamanım ölçülmeden ya da ölçmeden  yüzmeye zorlanıyorum. 

     GPS koordinatları olarak google earth kullanarak yarış parkurunu görebilirsiniz. 4 400 m
     Start Başlangıç Noktası kabaca 43°10'15.85"N Enlem (Latid.)    27°56'31.34"E Boylam (Longt)
     Final Bitiş  Noktası    kabaca     43°12'27.10"N Enlem               27°56'25.80"E Boylam

 Son olarak  forumda Masterswimmer isimli arkadaşımızın 2011 de veridği Fotograf Bilgi paylaşımı bölümü 3ncü sayfada ki Dünyanın En Iyi 100 Açık Su Yüzme Yarışları konulu harika bilgileri araştırınca 44.ncü olarak bu eski ve iddiasız yüzme yarışından bahsediyor. Deneyim olarak ve katılım kolaylığı olarak iyi puanları olan bir yarış. Denizin her yönü bir başka ve onunla yapılan her deneyim birşeyler daha öğretiyor. Organizasyondan beklentilerinizi düşük tutabilecekseniz size de iyi bir tecrübe olabilir. Yarışta Türk yüzücü olarak ben bir Mekadonyalı ve iki Kuzey ülkeli gördüm. Resmi sonuçlar halen yayınlanmadı.Yarış yabancılara açık ama uluslararası bir yapıya sahip değil. Yine de yabancı olduğumu anlayanlar saygı ve hoşgörü gösterdiler.  http://www.varnamaraton.info/ adresinde yarışın sitesi var ama onu da Bulgarca bilmiyorsanız ancak sağ klikle tercüme- translate  ederek okuyabilirsiniz. İmla hatalarım çok olmuş kusura bakmayınız.  


Yukarı Dön
Metela View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 16 Jun 2016
Konum: istanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 230
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Metela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Aug 2017 Saat 5:14pm
merhaba, bu harika deneyiminizi bize aktardığınız için çok teşekkür ederim, umarım bir gün ben de oralarda yüzerim, aklımın bir köşesine bu deneyimi de koydum.

Verdiğiniz koordinatlarla harita üzerinden inceledim, açıktan aldığınızı ve hesabın tutmadığını söylediniz, sonradan en doğru yolun ne olduğunu öğrenebildiniz mi? dümdüz 4.5 km yüzmek daha mı mantıklı yoksa kanalın içinden mi?
Yukarı Dön
wizard View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 24 Sep 2011
Konum: Eskişehir
Durum: Aktif Değil
Points: 2121
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı wizard Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Aug 2017 Saat 6:27pm
Quanta, yarış anılarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Keyif dolu anlar yaşamışsın ne mutlu sana...
Başarı için önce kendinize inanmalısınız,daha sonra harekete geçmeli ve asla vazgeçmemelisiniz Bill Gates...
Yukarı Dön
Quanta 50 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 09 Jul 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 168
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Quanta 50 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Aug 2017 Saat 11:37am
Orjinalini yazan: Metela Metela Yazdı:

merhaba, bu harika deneyiminizi bize aktardığınız için çok teşekkür ederim, umarım bir gün ben de oralarda yüzerim, aklımın bir köşesine bu deneyimi de koydum.

Verdiğiniz koordinatlarla harita üzerinden inceledim, açıktan aldığınızı ve hesabın tutmadığını söylediniz, sonradan en doğru yolun ne olduğunu öğrenebildiniz mi? dümdüz 4.5 km yüzmek daha mı mantıklı yoksa kanalın içinden mi?

Başlangıç noktasındayken tam bitiş yönüne bakıldığında tepeler gözüküyor. İstanbulda yarışan arkadaşlar bak şu tepede iki ağaç var yan yana görüyor musun dediler. Gerçekten birbirine çok yakın iki ağaç  tek başlarına zor ama net bir şekilde seçiliyordu  ben de evet tamam dedim. İşte onlara doğru yüzersen hep dümdüz gidersin dediler. Tahminim doğrudurda ama benimkisi tecrübesizlik heralde  tek bir kerterizle yola çıkmamayı bu yarışta fazla yüzerek öğrendim zira ilk 1 Km kadar kafamı tempo tuturmaya ve deniz analarıyla muhtemel ilk yakınlaşmalarımı nasıl atlatacağımı çözmeye konsantre edip doğrusu yön bulma işimi göz ardı etmişim.Embarrassed Ve sonrasında iki agacı ara ara bir daha göremedim! Daha uzaktan net gözüken iki obje nasılsa suyun içinden gözlüklerle bulunmaz olmuştu!. Gözlüğü çıkardım ama yine göremedim demek ki benim daha net gözükür büyük kerterizler seçmem lazım. Kıyıda yassı ve büyük binalar tahminen oteller vardı keşke onları inceleyip kerteriz alsaymışım zira hep çok rahat gözüküyorlardı ama ben bitiş noktasıyla olan konumlarını önceden çalışmamıştım. Yani parkuru çalışmak görmek çok önemliymiş!. Ben bir önceki gün akşam denizde yüzmeyi ve başlangıça yakın mendireği gezip araştırmış ama bitiş istikametine nedense ! pek önem vermemiştim. Dersimi aldım.  

Şimdi aldığım derse göre bu işlerin hepsi aynı derecede ve sürekli ciddiye alınabilmeli yarış boyunca!!  Hele başta göz ardı edilen yön bulma işinin bedeli sonradan çok daha büyük oluyor. Parkuru tanıyan deneyimli yüzücülerden yön olarak farkınız ilerledikçe mesafe olarak hızla artıyor. Yani bir daha ki sefere yön bulmaya öncelik vereceğim veya en azından hep aklımda olacak. Ve ilerleyen öncü grubu da en azından görsel takip mesafesinde tutmaya çalışacağım.  

Siz katılırsanız benim gibi açıktan yüzme gibi bir taktiği denemenizi tavsiye etmem. Önceden doğru kerteriz ve işaretleri iyi öğrenip düz ve diğer yüzücülerle yüzmek daha doğru olabilir. Grupları takip eden kanolar oluyor ama ben onlardan çok uzak kalarak faydalanamadım!. 
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,086 Saniyede Yüklendi.